Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Derfor vandt Netcompany kaotisk udbud af Digital Tinglysning og slog DXC af banen

Netcompany endte med at vinde det kaotiske udbudsforløb om Digital Tinglysning foran DXC Technology. Evalueringsnotat viser, at Netcompany vandt opgaven med et tilbud, der var flere millioner kroner lavere end DXC, der ellers havde scoret højest kvalitet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i evalueringen af tre tilbud på Digital Tinglysning-udbud
  • Tjek prisforskellen på Netcompany og DXC's tilbud
  • Hvor meget bedre DXC's tilbud var på kvalitet
  • Indsigt i et kaotisk udbudsforløb om Digital Tinglysning
566
3 min
Netcompany vandt i slutningen af 2021 ordren med at drifte og videreudvikle Danmarks digitale tinglysning (eTL) hos Domstolsstyrelsen.

Det skete med et tilbud, der var flere millioner kroner lavere end DXC Technology's tilbud.

Selvom DXC bød ind med den bedste kvalitet, var det Netcompanys lavere pris, der endte med at afgøre et tæt opløb.

Det viser et evalueringsnotat af tre tilbud, Domstolsstyrelsen modtog i udbuddet af Digital Tinglysning, som Computerworld har fået indsigt i.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk