It-direktør hos nordisk hotel-gigant taler ud om voldsomt cyberangreb: “Det er ikke bare børn, der sidder og leger i drengeværelset. Det er den russiske mafia”

Den store hotelkæde Nordic Choice Hotels, der har flere hoteller i Danmark, blev i december ramt af et omfattende ransomware-angreb. Nu afslører selskabet it-chef flere oplysninger om løsesumskravets størrelse og giver sit bud på, hvem der står bag angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Nordic Choice Hotel / *MAGNUS MIKKELSEN)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvem Nordic Choice tror står bag hackerangrebet
  • Se hvor meget hackerne krævede i løsesum
  • Få forklaringen på, hvordan Nordic Choice hotel løste problemet
506
2:45 min
Nu taler den nordiske hotelkæde Nordic Choice ud om det storstilede cyberangreb, som selskabet blev ramt af i starten af december.

Nordic Choice er ejet af den norske milliardær Petter Stordalen og står bag flere danske hoteller, som også fik deres it-systemer lagt ned i forbindelse med angrebet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S