It-direktør hos nordisk hotel-gigant taler ud om voldsomt cyberangreb: “Det er ikke bare børn, der sidder og leger i drengeværelset. Det er den russiske mafia”

Den store hotelkæde Nordic Choice Hotels, der har flere hoteller i Danmark, blev i december ramt af et omfattende ransomware-angreb. Nu afslører selskabet it-chef flere oplysninger om løsesumskravets størrelse og giver sit bud på, hvem der står bag angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Nordic Choice Hotel / *MAGNUS MIKKELSEN)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvem Nordic Choice tror står bag hackerangrebet
  • Se hvor meget hackerne krævede i løsesum
  • Få forklaringen på, hvordan Nordic Choice hotel løste problemet
506
2:45 min
Nu taler den nordiske hotelkæde Nordic Choice ud om det storstilede cyberangreb, som selskabet blev ramt af i starten af december.

Nordic Choice er ejet af den norske milliardær Petter Stordalen og står bag flere danske hoteller, som også fik deres it-systemer lagt ned i forbindelse med angrebet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos