Her er de tre største malware-trusler mod Linux lige nu

Især de mange små IoT-enheder er for tiden hovedmål for hackere, der går efter Linux. Her er de tre største malware-typer rettet mod Linux lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Især tre malware-familier er for tiden rettet mod Linux.

Sådan lyder det fra it-sikkerhedsselskabet CrowdStrike, som har kigget nærmere på omfanget af malware, som er særligt rettet mod Linux.

Ifølge selskabet steg omfanget af malware mod Linux med hele 35 procent i 2021.

Og de tre største malware-familier - der tilsammen står for mere end 22 procent af samtlige trusler mod Linux - er XorDDoS, Mirai og Mozi.

Især Mozi er under kraftig fremmarch. CrowdStrike har således noteret mere end 10 gange så mange malware-samples baseret på Mozi i 2021 i forhold til 2020.

Ifølge CrowdStrike er årsagen til den kraftigt vækst tydelig. Den skyldes nemlig, at IoT er under kraftigt vækst i disse år.

Langt størstedelen af verdens cloud infrastruktur og servere kører i dag med Linux.

“Med forskellige Linux builds og distributioner i hjertet af cloud-infrastruktur, mobil og IoT, udgør Linux en massiv mulighed for trussels-aktører,” lyder det fra CrowdStrike.

Du kan læse mere hos CrowdStrike her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S