Her er de tre største malware-trusler mod Linux lige nu

Især de mange små IoT-enheder er for tiden hovedmål for hackere, der går efter Linux. Her er de tre største malware-typer rettet mod Linux lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Især tre malware-familier er for tiden rettet mod Linux.

Sådan lyder det fra it-sikkerhedsselskabet CrowdStrike, som har kigget nærmere på omfanget af malware, som er særligt rettet mod Linux.

Ifølge selskabet steg omfanget af malware mod Linux med hele 35 procent i 2021.

Og de tre største malware-familier - der tilsammen står for mere end 22 procent af samtlige trusler mod Linux - er XorDDoS, Mirai og Mozi.

Især Mozi er under kraftig fremmarch. CrowdStrike har således noteret mere end 10 gange så mange malware-samples baseret på Mozi i 2021 i forhold til 2020.

Ifølge CrowdStrike er årsagen til den kraftigt vækst tydelig. Den skyldes nemlig, at IoT er under kraftigt vækst i disse år.

Langt størstedelen af verdens cloud infrastruktur og servere kører i dag med Linux.

“Med forskellige Linux builds og distributioner i hjertet af cloud-infrastruktur, mobil og IoT, udgør Linux en massiv mulighed for trussels-aktører,” lyder det fra CrowdStrike.

Du kan læse mere hos CrowdStrike her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS