I al stilhed har Columbus-stifter Michael Gaardboe opbygget en af Sydamerikas største Dynamics-selskaber - med samme ide som Columbus

Interview: For 30 år siden stiftede Michael Gaardboe it-selskabet Columbus med en særlig fremgangsmåde, og nu har han gentaget successen med et nyt selskab. Med Alfapeople har han skabt Sydamerikas førende Dynamics-hus med mere end 500 ansatte på kontinentet. "Der er ikke nogen ved siden af eller tæt på os," siger han.

Artikel top billede

Michael Gaardboe, stifter og direktør i Alfapeople. (Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvilken formel Michael Gaardboe har opbygget Columbus og Alfapeople efter
  • Hvor mange ansatte Alfapeople har i Sydamerika
  • Hvordan han fik idéen til Alfapeople efter sit Columbus-exit
  • Hvorfor Sydamerika er et undervurderet marked for danske virksomheder
1.205
6:15 min
Af hele to omgange har Michael Gaardboe formået at opbygge succesfulde, internationale it-virksomheder.

Fællesnævneren har været en særlig fremgangsmåde, der har båret frugt ved etableringen af først Columbus og senere Alfapeople.

For tre årtier siden stiftede Michael Gaardboe Columbus, der i dag beskæftiger 1.800 ansatte og omsætter for miliarder af kroner som børsnoteret selskab.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen