Efter hacker-angreb på Ukraines stat: NATO skal bistår Ukraine med datasikkerhed

NATO og Ukraine indgår i al hast en aftale om, at NATO bistår det hacker-ramte land med datasikkerhed. Aftalen blev underskrveet mandag, og sker mens 100.000 rusiiske soldater står kampklar ved den ukrainske grænse.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Mandag underskev NATO-medlemslande og Ukraine en aftale om, at NATO skal bistå Ukraine med datatsikkerhed. Aftalen kommer kort efter, at Ukraine i sidste uge oplevede et angreb på den ukrainske regerings statshjemmesider.

Eksperter fra NATO og organisationens medlemslande er allerede på plads og samarbejder med Ukraine om at håndtere det seneste angreb, skriver det norske medie digi.no, som citerer NATO's generalsekretær Jens Stoltenberg.

"Med denne fornyede aftale vil vi udvide vores samarbejde med Ukraine for at støtte dem i at modernisere landets informationsteknologi og kommunikationstjenester," siger Ludwig Decamps, leder af NATOs kontor for information og kommunikation.

Det nye samarbejde medhører at Ukraine får adgang til NATO's platform, hvor eksperter fra de 30 medlemslande deler information om skadeligt software.

Desuden kan uddannelse af ukrainsk personlae indenfor området også være på tale.

Den hovedmistænkte for angrebet på hackerangrebet på Ukraine er naboen Rusland, som lige nu har cirka 100.000 soldater stående ved den urainske grænse.

Søndag meldte ukrainske myndigheder ud, at man havde beviser for, at Rusland står bag angrebet, som lukkede statsmyndighedernes hjemmesider ned, og skiftede indholdet ud med teksten:

"Ukrainere! Alle jeres personlige data er blevet uploadet til det offentlige netværk. (...) Alle data på din computer bliver slettet og vil ikke kunne gendannes. Alle oplysninger om dig er blevet offentlige, frygt og forvent det værste."

Den russiske regering nægter sig skyldig i anklagerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo