Efter hacker-angreb på Ukraines stat: NATO skal bistår Ukraine med datasikkerhed

NATO og Ukraine indgår i al hast en aftale om, at NATO bistår det hacker-ramte land med datasikkerhed. Aftalen blev underskrveet mandag, og sker mens 100.000 rusiiske soldater står kampklar ved den ukrainske grænse.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Mandag underskev NATO-medlemslande og Ukraine en aftale om, at NATO skal bistå Ukraine med datatsikkerhed. Aftalen kommer kort efter, at Ukraine i sidste uge oplevede et angreb på den ukrainske regerings statshjemmesider.

Eksperter fra NATO og organisationens medlemslande er allerede på plads og samarbejder med Ukraine om at håndtere det seneste angreb, skriver det norske medie digi.no, som citerer NATO's generalsekretær Jens Stoltenberg.

"Med denne fornyede aftale vil vi udvide vores samarbejde med Ukraine for at støtte dem i at modernisere landets informationsteknologi og kommunikationstjenester," siger Ludwig Decamps, leder af NATOs kontor for information og kommunikation.

Det nye samarbejde medhører at Ukraine får adgang til NATO's platform, hvor eksperter fra de 30 medlemslande deler information om skadeligt software.

Desuden kan uddannelse af ukrainsk personlae indenfor området også være på tale.

Den hovedmistænkte for angrebet på hackerangrebet på Ukraine er naboen Rusland, som lige nu har cirka 100.000 soldater stående ved den urainske grænse.

Søndag meldte ukrainske myndigheder ud, at man havde beviser for, at Rusland står bag angrebet, som lukkede statsmyndighedernes hjemmesider ned, og skiftede indholdet ud med teksten:

"Ukrainere! Alle jeres personlige data er blevet uploadet til det offentlige netværk. (...) Alle data på din computer bliver slettet og vil ikke kunne gendannes. Alle oplysninger om dig er blevet offentlige, frygt og forvent det værste."

Den russiske regering nægter sig skyldig i anklagerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S