Kæmpe stigning i ransomware-angreb: Så mange millioner kroner koster et brud

I gennemsnit var der 270 cyberangreb mod hver virksomhed i 2021. En stigning på 31 procent i forhold til 2021, lyder det fra World Economic Forum i ny rapport. Tjek her, hvor meget et brud koster en virksomhed i gennemsnit.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i resultater fra rapporten The Global Cybersecurity Outlook 2022
  • Hvor meget et brud i gennemsnit koster en virksomheder
  • Hvor lang tid det i gennemsnit tager at identificere og reagere på et cyberangreb
  • De udfordringer der skal løses hos virksomhederne, hvis de skal blive bedre rustede
510
2:45 min
Den digitale verden har i kølvandet på corona-pandemien transformeret sig til en regulær slagmark, hvor cyberkriminelle i stigende tempo angriber til højre og venstre.

Tirsdag advarer World Economic Forum så om, at 2021 var et rekordår, når det kommer til ransomware-angreb. Den globale angrebsvolumen er steget med 151 procent alene i første halvdel af 2021.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo