Kæmpe stigning i ransomware-angreb: Så mange millioner kroner koster et brud

I gennemsnit var der 270 cyberangreb mod hver virksomhed i 2021. En stigning på 31 procent i forhold til 2021, lyder det fra World Economic Forum i ny rapport. Tjek her, hvor meget et brud koster en virksomhed i gennemsnit.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i resultater fra rapporten The Global Cybersecurity Outlook 2022
  • Hvor meget et brud i gennemsnit koster en virksomheder
  • Hvor lang tid det i gennemsnit tager at identificere og reagere på et cyberangreb
  • De udfordringer der skal løses hos virksomhederne, hvis de skal blive bedre rustede
510
2:45 min
Den digitale verden har i kølvandet på corona-pandemien transformeret sig til en regulær slagmark, hvor cyberkriminelle i stigende tempo angriber til højre og venstre.

Tirsdag advarer World Economic Forum så om, at 2021 var et rekordår, når det kommer til ransomware-angreb. Den globale angrebsvolumen er steget med 151 procent alene i første halvdel af 2021.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S