Holland: Apple skal betale 38 millioner kroner om ugen i bøde indtil selskabet makker ret

Det hollandske forbrugerråd vil have Apple til at betale 38 millioner kroner om ugen, inden selskabet indfører ændringer i sine betalings-betingelser.

Artikel top billede

Fem millioner euro - eller knap 38 millioner kroner.

Så meget forlanger det hollandske forbrugerråd Autoriteit Consument & Markt (ACM), at Apple betaler hver uge i bøde, indtil selskabet ændrer i sine betalings-betingelser i Apple Store.

Holland kræver nemlig, at Apple gør det muligt for dating apps, der bliver udbudt til iPhone- og iPad-brugere via Apple Store, at anvende andre betalings-systemer end Apples egne.

Ligeledes forlanger Holland, at dating app-leverandørerne skal have mulighed for at viderstille til betalings-systemer, som ligger helt uden for appen.

ACM beordrede Apple til at åbne for alternative betalingssystemer i august 2021.

Det fik så Apple til fornylig at ændre en smule i sine betingelser. Men ACM mener, at disse ændringer langt fra har løst problemet og udsteder altså nu derfor en bøde hver uge.

“Apple har forsømt at leve op til kravene på flere punkter. [...] Apple har indført adskillige barrierer for dating app-leverandører, som ønsker at anvende tredjeparts-betalingsssystemer,” lyder det fra ACM.

Forbrugerrådet peger på, at Apple eksempelvis tvinger app-leverandørerne til enten at anvende et betalingssystem uden for appen eller et alternativt betalingssystem.

“Og det må man ikke. Leverandørerne skal have mulighed for at vælge begge muligheder,” lyder det fra ACM.

Også i andre lande er der for tiden gang i et større opgør med Apples betalingsbetingelser og vilkår for apps i Apple Store.

Ikke det store spil-selskab Epic Games har her været bannerfører i bestræbelserne på at få Apple til at ændre i vilkårene.

Du kan læse hele begrundelsen for ugebøderne fra Autoriteit Consument & Markt her..

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune