Holland: Apple skal betale 38 millioner kroner om ugen i bøde indtil selskabet makker ret

Det hollandske forbrugerråd vil have Apple til at betale 38 millioner kroner om ugen, inden selskabet indfører ændringer i sine betalings-betingelser.

Artikel top billede

Fem millioner euro - eller knap 38 millioner kroner.

Så meget forlanger det hollandske forbrugerråd Autoriteit Consument & Markt (ACM), at Apple betaler hver uge i bøde, indtil selskabet ændrer i sine betalings-betingelser i Apple Store.

Holland kræver nemlig, at Apple gør det muligt for dating apps, der bliver udbudt til iPhone- og iPad-brugere via Apple Store, at anvende andre betalings-systemer end Apples egne.

Ligeledes forlanger Holland, at dating app-leverandørerne skal have mulighed for at viderstille til betalings-systemer, som ligger helt uden for appen.

ACM beordrede Apple til at åbne for alternative betalingssystemer i august 2021.

Det fik så Apple til fornylig at ændre en smule i sine betingelser. Men ACM mener, at disse ændringer langt fra har løst problemet og udsteder altså nu derfor en bøde hver uge.

“Apple har forsømt at leve op til kravene på flere punkter. [...] Apple har indført adskillige barrierer for dating app-leverandører, som ønsker at anvende tredjeparts-betalingsssystemer,” lyder det fra ACM.

Forbrugerrådet peger på, at Apple eksempelvis tvinger app-leverandørerne til enten at anvende et betalingssystem uden for appen eller et alternativt betalingssystem.

“Og det må man ikke. Leverandørerne skal have mulighed for at vælge begge muligheder,” lyder det fra ACM.

Også i andre lande er der for tiden gang i et større opgør med Apples betalingsbetingelser og vilkår for apps i Apple Store.

Ikke det store spil-selskab Epic Games har her været bannerfører i bestræbelserne på at få Apple til at ændre i vilkårene.

Du kan læse hele begrundelsen for ugebøderne fra Autoriteit Consument & Markt her..

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS