Holland: Apple skal betale 38 millioner kroner om ugen i bøde indtil selskabet makker ret

Det hollandske forbrugerråd vil have Apple til at betale 38 millioner kroner om ugen, inden selskabet indfører ændringer i sine betalings-betingelser.

Artikel top billede

Fem millioner euro - eller knap 38 millioner kroner.

Så meget forlanger det hollandske forbrugerråd Autoriteit Consument & Markt (ACM), at Apple betaler hver uge i bøde, indtil selskabet ændrer i sine betalings-betingelser i Apple Store.

Holland kræver nemlig, at Apple gør det muligt for dating apps, der bliver udbudt til iPhone- og iPad-brugere via Apple Store, at anvende andre betalings-systemer end Apples egne.

Ligeledes forlanger Holland, at dating app-leverandørerne skal have mulighed for at viderstille til betalings-systemer, som ligger helt uden for appen.

ACM beordrede Apple til at åbne for alternative betalingssystemer i august 2021.

Det fik så Apple til fornylig at ændre en smule i sine betingelser. Men ACM mener, at disse ændringer langt fra har løst problemet og udsteder altså nu derfor en bøde hver uge.

“Apple har forsømt at leve op til kravene på flere punkter. [...] Apple har indført adskillige barrierer for dating app-leverandører, som ønsker at anvende tredjeparts-betalingsssystemer,” lyder det fra ACM.

Forbrugerrådet peger på, at Apple eksempelvis tvinger app-leverandørerne til enten at anvende et betalingssystem uden for appen eller et alternativt betalingssystem.

“Og det må man ikke. Leverandørerne skal have mulighed for at vælge begge muligheder,” lyder det fra ACM.

Også i andre lande er der for tiden gang i et større opgør med Apples betalingsbetingelser og vilkår for apps i Apple Store.

Ikke det store spil-selskab Epic Games har her været bannerfører i bestræbelserne på at få Apple til at ændre i vilkårene.

Du kan læse hele begrundelsen for ugebøderne fra Autoriteit Consument & Markt her..

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS