Formand for it-tilsyn advarer mod ambitiøse it-projekter: Derfor ender så mange it-projekter med at køre i grøften

Manglende ledelseskompetencer, umoden teknologi og manglende ejerskab hos forretningen er nogle af årsagerne til, at mange store it-projekter kører af sporet. Det mener formand for Skatteforvaltningens it-tilsyn og tidligere topchef i ATP, Lilian Mogensen. Men det kan godt lade sig gøre at undgå fejlene.

Artikel top billede

(Foto: Jens Honore)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor så mange store it-projekter ender galt
  • Formand for skattestyrelsens it-tilsyns fem bedste råd til at undgå problemer med store it-projekter
  • Lilian Mogensens opfordring til alle danske it-direktører
  • Hvorfor store it-projekter aldrig må ende som et projekt i it-afdelingen
1.004
5:15 min
Klichéerne står næsten i kø, når det gælder store, offentlige it-projekter. Tidsplanerne skrider, prisen går over budget og brugerne hader det.

Listen over ting, der kan gå galt, er lang, og der er også en lang liste med illustrative eksempler på millioner af offentlige og private kroner, der er spildt på fejlslagende it-projekter.

Tidligere koncerndirektør for pensionsgiganten ATP og Udbetaling Danmark Lilian Mogensen har stået i spidsen for mange store it-programmer og er ikke i tvivl om, hvorfor vi ser, det ene dyre it-system efter det andet blive forsinket, fordyret og kritiseret af slutbrugerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job