Formand for it-tilsyn advarer mod ambitiøse it-projekter: Derfor ender så mange it-projekter med at køre i grøften

Manglende ledelseskompetencer, umoden teknologi og manglende ejerskab hos forretningen er nogle af årsagerne til, at mange store it-projekter kører af sporet. Det mener formand for Skatteforvaltningens it-tilsyn og tidligere topchef i ATP, Lilian Mogensen. Men det kan godt lade sig gøre at undgå fejlene.

Artikel top billede

(Foto: Jens Honore)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor så mange store it-projekter ender galt
  • Formand for skattestyrelsens it-tilsyns fem bedste råd til at undgå problemer med store it-projekter
  • Lilian Mogensens opfordring til alle danske it-direktører
  • Hvorfor store it-projekter aldrig må ende som et projekt i it-afdelingen
1.004
5:15 min
Klichéerne står næsten i kø, når det gælder store, offentlige it-projekter. Tidsplanerne skrider, prisen går over budget og brugerne hader det.

Listen over ting, der kan gå galt, er lang, og der er også en lang liste med illustrative eksempler på millioner af offentlige og private kroner, der er spildt på fejlslagende it-projekter.

Tidligere koncerndirektør for pensionsgiganten ATP og Udbetaling Danmark Lilian Mogensen har stået i spidsen for mange store it-programmer og er ikke i tvivl om, hvorfor vi ser, det ene dyre it-system efter det andet blive forsinket, fordyret og kritiseret af slutbrugerne.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S