Coolshop-stifter Jacob Risgaard i skarp kritik af Vestager: “Det er en total falliterklæring”

EU med Margrethe Vestager i spidsen er på vej med ny hård regulering af de amerikanske techgiganter, men nu hagler kritikken ned over kommissæren for at være for blød over for Amazon og Wish.

Artikel top billede

EU med Margrethe Vestager i front møder nu skarp kritik fra en bred skare for at være alt for blød over for techgiganter som Amazon og kinesiske Wish.

To nye lovpakker med betydelig og skarp regulering af techgiganterne er på vej gennem EU-systemet. Men selv om Vestager er kendt for en rimelig kompromisløs tilgang til opgaven, vil hun og Kommissionen ikke opfylde et stort ønske fra europæisk erhvervsliv om at sætte en stopklods for salg af varer, som ikke opfylder EU-krav om sikkerhed og kemikalier, skriver Finans.

Og det giver anledning til knubbede ord fra blandt andre Coolshop-stifter Jacob Risgaard.

“Jeg synes, det er en total falliterklæring, at man kaster håndklædet i ringen og siger, at man ikke kan kontrollere det. Når man tjener penge på at sælge et produkt videre, er det kun rimeligt, at man også bliver stillet til ansvar for de produkter,” siger han til Finans.

Ifølge EU-parlamentariker Christel Schaldemose, som er hovedforhandler på den ene af de nye lovpakker, har Vestager og Kommissionen været totalt afvisende over for en regulering på dette punkt.

Ifølge Finans er det Vestagers og Kommissionens holdning, at det skal kunne lade sig gøre at drive en platform, som formidler salg af varer uden at stå med hele ansvaret.

Hun anerkender problemet med de ulovlige og farlige varer. Men problemet skal ifølge Vestager i stedet løses ved, at salgsplatforme som Wish og Amazon skal have mere indgående kendskab til sælgerne og sikre sig, at de giver kunderne mulighed for at håndhæve deres rettigheder som forbruger.

Desuden bliver online-handelspladser i den nye regulering pålagt at holde øje med vareudbuddet, og det bliver et krav at foretage stikprøver for at fjerne ulovlige varer og kopiprodukter.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics