EU’s rigsrevision: Det går alt, alt for langsomt med at få 5G rullet ud - vi taber kapløbet og mister milliarder

EU’s svar på Rigsrevision leverer nu en bredside mod 5G-udrulningen i medlemslande. Det går for sløvt, og nøleriet giver bagslag på en række punkter. Og så koster det job og mange penge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hvis du går og drømmer om at cruise ned gennem Europa til sommer med fuld skrue på 5G-forbindelsen hele vejen ned til sol og strand og rosé i skyggen, må du nok belave dig på en skuffelse.

Du vil fortsat kunne opleve de sædvanlige og hyppige huller i mobildækningen, for ifølge en ny rapport fra Den Europæiske Revisionsret - EU’s svar på Rigsrevisionen - går det ualmindelig sløvt med at få rullet 5G ud i medlemslandene. Det skriver AP

Ifølge rapporten vil hovedparten af medlemslandene misse et fælles mål om at have solid 5G-dækning i bebyggede område og langs hovedfærdselsårerne i 2025.

På det tidspunkt vil kun 35 procent af mobildækningen i Europa være 5G-baseret.

I USA vil det i 2025 gælde for 51 procent, mens man i Australien, Japan, Singapore og Sydkorea vil have 53 procents 5G-dækning.

På grund af 5G-nøleriet i Europa vil hovedparten af medlemslandene heller ikke kunne nå det næste fælles mål om 5G-dækning i alle beboede områder i 2030, skriver revisionsretten i sin rapport.

Så den sparsomme og til tider ujævne mobildækning i Europa vil altså fortsat være et problem, og det vil koste os dyrt.

Ordentlig 5G-dækning ville ellers tilføre den europæiske økonomi over en milliard euro og skabe eller transformere to millioner job i perioden mellem 2021 og 2025.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse