EU’s rigsrevision: Det går alt, alt for langsomt med at få 5G rullet ud - vi taber kapløbet og mister milliarder

EU’s svar på Rigsrevision leverer nu en bredside mod 5G-udrulningen i medlemslande. Det går for sløvt, og nøleriet giver bagslag på en række punkter. Og så koster det job og mange penge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hvis du går og drømmer om at cruise ned gennem Europa til sommer med fuld skrue på 5G-forbindelsen hele vejen ned til sol og strand og rosé i skyggen, må du nok belave dig på en skuffelse.

Du vil fortsat kunne opleve de sædvanlige og hyppige huller i mobildækningen, for ifølge en ny rapport fra Den Europæiske Revisionsret - EU’s svar på Rigsrevisionen - går det ualmindelig sløvt med at få rullet 5G ud i medlemslandene. Det skriver AP

Ifølge rapporten vil hovedparten af medlemslandene misse et fælles mål om at have solid 5G-dækning i bebyggede område og langs hovedfærdselsårerne i 2025.

På det tidspunkt vil kun 35 procent af mobildækningen i Europa være 5G-baseret.

I USA vil det i 2025 gælde for 51 procent, mens man i Australien, Japan, Singapore og Sydkorea vil have 53 procents 5G-dækning.

På grund af 5G-nøleriet i Europa vil hovedparten af medlemslandene heller ikke kunne nå det næste fælles mål om 5G-dækning i alle beboede områder i 2030, skriver revisionsretten i sin rapport.

Så den sparsomme og til tider ujævne mobildækning i Europa vil altså fortsat være et problem, og det vil koste os dyrt.

Ordentlig 5G-dækning ville ellers tilføre den europæiske økonomi over en milliard euro og skabe eller transformere to millioner job i perioden mellem 2021 og 2025.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen