Teleekspert: Det grænser til det pinlige, at EU brokker sig over sløv 5G-udrulning

Det er helt hen i vejret og grænser til det pinlige, når EU’s svar på Rigsrevisionen brokker sig over langsommelig 5G-udrulning, mener tele-eksperten Torben Rune.

Artikel top billede

Problemet er ifølge Torben Rune, at EU ikke selv har sørget for en ordentlig tele-lovgivning. (Foto: Torben Rune)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor går det sløvt med 5G i EU
  • Torben Runes analyse af hele problematikken med 5G
700
3:30 min
Det går alt, alt for langsomt med 5G-udrulningen i EU, lyder det i en splinterny rapport fra EU’s svar på Rigsrevisionen kaldet Den Europæiske Revisionsret.

[articlelink id="259493" layout="image" label="Det kan du læse mere om her:" title=""]

Men den kritik er fuldstændig forfejlet grænsende til det pinagtige, mener Tele-eksperten Torben Rune.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job