IT-Universitetet trodser politisk aftale om udflytning af studiepladser: “Vi tror, det er et lille fejldesign”

Der er desperat mangel på it-specialister i København, og det får IT-Universitetet til at trodse en politisk aftale fra i sommers med krav om udflytning af studiepladser og opretter 200 nye pladser i København.

Artikel top billede

Jeg har svært ved at tro, at politikernes ønske om at styrke uddannelsesmulighederne udenfor de store byer betyder, at de samtidig vil amputere IT-Universitetet i København, siger formanden for universitetet Carsten Gomard. (Foto: IT-Universitetet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil IT-Universitetet trodse den politiske aftale
  • Sådan reagerer regeringen
352
2 min
Der er en kolossal mangel på it-specialister især i hovedstadsområdet. En optælling viser, at der midt i januar var tæt på 2.000 ubesatte job, og over halvdelen af dem er i København.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job