Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop / Power tror på stigende priser på elektronik / Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så nåede vi fredag og ugens sidste morgenbriefing indsamlet og kurateret af Computerworlds fremskudte lyttepost på Sydhavsøerne. God læselyst og god weekend ønsker Niels Veileborg.

To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver

Topchef André Rogaczewski og driftsdirektør Claus Jørgensen har hver købt Netcompany-aktier for små 50 millioner kroner, meddeler selskabet.

Købet er sket via topchefernes respektive holdingselskaber. Der er tale om 103.000 aktier til hver til en stykpris på 484,78 kroner. Aktien er faldet godt 30 procent i år.

I en separat meddelelse fortæller Netcompany, at investeringsselskabet BlackRock, Inc nu ejer mindre end fem procent af Netcompany.

Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow

Cloudselskabet ServiceNow har ansat danske Ulrik Nehammer som ny Europachef pr. 1. februar.

Ulrik Nehammer har flere års erfaring i lederjob hos blandt andet Salesforce og Coca-Cola.

Hos Salesforce var han strategisk rådgiver og chef for Salesforce i Asien. Han er desuden medstifter af investeringsselskabet Dane Capital.

Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Sidste år var det igen Zalando, nemlig.com og Coop , hvor danskerne lagde flest penge. Det viser de nyeste tal fra Euromonitor indsamlet for DI Handel..

Tilsammen står de tre webshops for 14 procent af den samlede e-handel i Danmark i 2021. I 2016 havde top tre kun en markedsandel på 8,9 procent, og de foretrukne webshops var Elgiganten, Zalando og Coop.

Siden 2016 har toppen af dansk e-handel haft fart på. I 2016 udgjorde top 20 tilsammen 32,8 procent af dansk e-handel, mens det i 2021 er steget til 40,2 procent.

Du kan se hele Top 20 på listen på billedet her.

Power tror på stigende priser på elektronik

Topchef hos Power, Jesper Boysen, tror på, at priserne på elektronik står foran et hop opad. Det skyldes en cocktail af transportomkostninger, mangel på varer, varslede prisstigninger fra leverandører og voksende energipriser, siger han til Finans.

“Elgiganten er markedsleder, og vi kan ikke være de første, der sætter priserne op. Vi kan ikke begynde at belaste kunder med de stigende omkostninger, hvis konkurrenterne gør det modsatte. Men lige såvel som fødevarebranchen har meldt prisstigninger, så kommer det også til os,” siger Jesper Boysen til Finans.

Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Svenske Telia fortsætter med at sælge ud af sin infrastruktur. I forvejen har Telia solgt 49 procent af sin maste-forretning i Norge og Finland til et fælles selskab med investeringsselskaberne Brookfield og Alecta kaldet Telia Towers AB.

Og nu sælger Telia den svenske masteforretning på samme vis og indkasserer dermed 5,5 milliarder svenske kroner svarende til 3,9 milliarder danske kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS