Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop / Power tror på stigende priser på elektronik / Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så nåede vi fredag og ugens sidste morgenbriefing indsamlet og kurateret af Computerworlds fremskudte lyttepost på Sydhavsøerne. God læselyst og god weekend ønsker Niels Veileborg.

To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver

Topchef André Rogaczewski og driftsdirektør Claus Jørgensen har hver købt Netcompany-aktier for små 50 millioner kroner, meddeler selskabet.

Købet er sket via topchefernes respektive holdingselskaber. Der er tale om 103.000 aktier til hver til en stykpris på 484,78 kroner. Aktien er faldet godt 30 procent i år.

I en separat meddelelse fortæller Netcompany, at investeringsselskabet BlackRock, Inc nu ejer mindre end fem procent af Netcompany.

Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow

Cloudselskabet ServiceNow har ansat danske Ulrik Nehammer som ny Europachef pr. 1. februar.

Ulrik Nehammer har flere års erfaring i lederjob hos blandt andet Salesforce og Coca-Cola.

Hos Salesforce var han strategisk rådgiver og chef for Salesforce i Asien. Han er desuden medstifter af investeringsselskabet Dane Capital.

Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Sidste år var det igen Zalando, nemlig.com og Coop , hvor danskerne lagde flest penge. Det viser de nyeste tal fra Euromonitor indsamlet for DI Handel..

Tilsammen står de tre webshops for 14 procent af den samlede e-handel i Danmark i 2021. I 2016 havde top tre kun en markedsandel på 8,9 procent, og de foretrukne webshops var Elgiganten, Zalando og Coop.

Siden 2016 har toppen af dansk e-handel haft fart på. I 2016 udgjorde top 20 tilsammen 32,8 procent af dansk e-handel, mens det i 2021 er steget til 40,2 procent.

Du kan se hele Top 20 på listen på billedet her.

Power tror på stigende priser på elektronik

Topchef hos Power, Jesper Boysen, tror på, at priserne på elektronik står foran et hop opad. Det skyldes en cocktail af transportomkostninger, mangel på varer, varslede prisstigninger fra leverandører og voksende energipriser, siger han til Finans.

“Elgiganten er markedsleder, og vi kan ikke være de første, der sætter priserne op. Vi kan ikke begynde at belaste kunder med de stigende omkostninger, hvis konkurrenterne gør det modsatte. Men lige såvel som fødevarebranchen har meldt prisstigninger, så kommer det også til os,” siger Jesper Boysen til Finans.

Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Svenske Telia fortsætter med at sælge ud af sin infrastruktur. I forvejen har Telia solgt 49 procent af sin maste-forretning i Norge og Finland til et fælles selskab med investeringsselskaberne Brookfield og Alecta kaldet Telia Towers AB.

Og nu sælger Telia den svenske masteforretning på samme vis og indkasserer dermed 5,5 milliarder svenske kroner svarende til 3,9 milliarder danske kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo