Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Morgen-briefing: To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver / Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow / Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop / Power tror på stigende priser på elektronik / Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så nåede vi fredag og ugens sidste morgenbriefing indsamlet og kurateret af Computerworlds fremskudte lyttepost på Sydhavsøerne. God læselyst og god weekend ønsker Niels Veileborg.

To Netcompany-topchefer køber aktier for 50 millioner hver

Topchef André Rogaczewski og driftsdirektør Claus Jørgensen har hver købt Netcompany-aktier for små 50 millioner kroner, meddeler selskabet.

Købet er sket via topchefernes respektive holdingselskaber. Der er tale om 103.000 aktier til hver til en stykpris på 484,78 kroner. Aktien er faldet godt 30 procent i år.

I en separat meddelelse fortæller Netcompany, at investeringsselskabet BlackRock, Inc nu ejer mindre end fem procent af Netcompany.

Dansk Salesforce-veteran ny Europachef hos ServiceNow

Cloudselskabet ServiceNow har ansat danske Ulrik Nehammer som ny Europachef pr. 1. februar.

Ulrik Nehammer har flere års erfaring i lederjob hos blandt andet Salesforce og Coca-Cola.

Hos Salesforce var han strategisk rådgiver og chef for Salesforce i Asien. Han er desuden medstifter af investeringsselskabet Dane Capital.

Danskerne er vilde med Zalando, nemlig.com og Coop

Sidste år var det igen Zalando, nemlig.com og Coop , hvor danskerne lagde flest penge. Det viser de nyeste tal fra Euromonitor indsamlet for DI Handel..

Tilsammen står de tre webshops for 14 procent af den samlede e-handel i Danmark i 2021. I 2016 havde top tre kun en markedsandel på 8,9 procent, og de foretrukne webshops var Elgiganten, Zalando og Coop.

Siden 2016 har toppen af dansk e-handel haft fart på. I 2016 udgjorde top 20 tilsammen 32,8 procent af dansk e-handel, mens det i 2021 er steget til 40,2 procent.

Du kan se hele Top 20 på listen på billedet her.

Power tror på stigende priser på elektronik

Topchef hos Power, Jesper Boysen, tror på, at priserne på elektronik står foran et hop opad. Det skyldes en cocktail af transportomkostninger, mangel på varer, varslede prisstigninger fra leverandører og voksende energipriser, siger han til Finans.

“Elgiganten er markedsleder, og vi kan ikke være de første, der sætter priserne op. Vi kan ikke begynde at belaste kunder med de stigende omkostninger, hvis konkurrenterne gør det modsatte. Men lige såvel som fødevarebranchen har meldt prisstigninger, så kommer det også til os,” siger Jesper Boysen til Finans.

Telia sælger ud af sine mobilmaster i Sverige

Svenske Telia fortsætter med at sælge ud af sin infrastruktur. I forvejen har Telia solgt 49 procent af sin maste-forretning i Norge og Finland til et fælles selskab med investeringsselskaberne Brookfield og Alecta kaldet Telia Towers AB.

Og nu sælger Telia den svenske masteforretning på samme vis og indkasserer dermed 5,5 milliarder svenske kroner svarende til 3,9 milliarder danske kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S