Dansk GDPR-ekspert advarer mod farlig Schrems II-tendens: De danske dataansvarlige har meget at lære af svenskerne

Interview: Fra de danske virksomheder og organisationer lyder der et stort "halleluja," når talen falder på de amerikanske cloud-giganter. Men de danske dataansvarlige har meget at lære af vores naboland Sverige, mener GDPR-ekspert Mette Nikander.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad vej Mette Nikander mener at vores persondata-kultur kommer til at gå de kommende år.
  • Få det korte overblik over Schrems I og II.
  • Læs hvorfor danske databehandlere er mere optimistiske end de svenske.
1.549
7:45 min
"Halleluja!"

Sådan beskriver Mette Nikander de danske virksomheders entusiasme for brugen af services fra de amerikanske tech-giganter.

Men er vi blevet for naive i vores glæde om de lette og globale løsninger fra et land, der dyrker masseovervågning og har en såkaldt tys-tys-paragraf?

Som langt de fleste virksomheder i verden, så er det danske valg overordnet også faldet på de amerikanske tech-giganter, når det handler om cloud-løsninger og anden delevenlig teknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S