Danske Bank frygter at blive ramt af russisk cyberkrig

I en cyberkrig mellem verdens stormagter kan kritisk infrastruktur som danske banker ende i skudlinjen, og blive misbrugt af parterne, lyder advarslen fra Danske Bank.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Virksomheder i hele landet, der driver kritisk infrastruktur risikerer at blive ramt af cyberangreb, der ikke bare handler om at lægge virksomheden ned.

Danske banke risikerer, at lande angriber dem i en eventuel cyberkrig, der skal forsøge at destabilisere Danmark og de vestlige lande, lyder det fra it-sikkerhedschef i Danske Bank, Lance McGrath.

Det skriver Børsen.

Krisen mellem Ukraine og Rusland har placeret de Europæiske lande i skudlinjen mellem en konflikt mellem verdens stormagter, og den kan hurtigt ramme Danske Bank, mener bankens sikkerhedschef.

“Danske Bank vil formentlig ikke blive angrebet i en regulær cyberkrig, men kan alligevel ende med at blive et offer, hvis danske offentlige institutioner bliver angrebet og det spreder sig derfra,” siger Lance McGrath til avisen.

Computerworld har også for nyligt beskrevet, hvordan en konflikt i Østeuropa kan få store konsekvenser for danske virksomheder, der har outsourcet ressourcer til Ukraine.

Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, har i sin seneste trusselsvurdering understreget truslen.

Her advarer man mod, at danske virksomheder med aktiviteter i Ukraine skal være særligt opmærksom på følgevirksomheder fra angreb, der er målrettet virksomheder uden for Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job