Danske Bank frygter at blive ramt af russisk cyberkrig

I en cyberkrig mellem verdens stormagter kan kritisk infrastruktur som danske banker ende i skudlinjen, og blive misbrugt af parterne, lyder advarslen fra Danske Bank.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Virksomheder i hele landet, der driver kritisk infrastruktur risikerer at blive ramt af cyberangreb, der ikke bare handler om at lægge virksomheden ned.

Danske banke risikerer, at lande angriber dem i en eventuel cyberkrig, der skal forsøge at destabilisere Danmark og de vestlige lande, lyder det fra it-sikkerhedschef i Danske Bank, Lance McGrath.

Det skriver Børsen.

Krisen mellem Ukraine og Rusland har placeret de Europæiske lande i skudlinjen mellem en konflikt mellem verdens stormagter, og den kan hurtigt ramme Danske Bank, mener bankens sikkerhedschef.

“Danske Bank vil formentlig ikke blive angrebet i en regulær cyberkrig, men kan alligevel ende med at blive et offer, hvis danske offentlige institutioner bliver angrebet og det spreder sig derfra,” siger Lance McGrath til avisen.

Computerworld har også for nyligt beskrevet, hvordan en konflikt i Østeuropa kan få store konsekvenser for danske virksomheder, der har outsourcet ressourcer til Ukraine.

Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, har i sin seneste trusselsvurdering understreget truslen.

Her advarer man mod, at danske virksomheder med aktiviteter i Ukraine skal være særligt opmærksom på følgevirksomheder fra angreb, der er målrettet virksomheder uden for Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S