Bog: Sådan fungerer digital transformation i virkeligheden

En vigtig del af den digitale omstilling er at gentænke virksomheden. For man går glip af en masse muligheder ved blot at sætter strøm til den måde, man altid har gjort tingene på.

Artikel top billede

Undertiden får man den opfattelse, at nogle virksomheder og konsulenthuse betragter digital transformation som et mål i sig selv.

Ofte kan det imidlertid svare sig at træde et skridt tilbage og overveje, hvad man helt præcis vil opnå? Hvordan gentænker man virksomhedens plads i markedet og samfundet? Hvordan omfavner man digitaliseringen, så man opnår det største udbytte?

Det er blandt spørgsmålene, som forfatterne stiller i den helt nye bog Beyond Digital: How Great Leaders Transform Their Organizations and Shape the Future.

I bogen konstateres det blandt andet, at selv foregangsvirksomheder efterhånden er ved at nå en moden alder – IBM lancerede den første PC for over 40 år siden, Apple har 45 år på bagen og selv Google er med sine 25 år over den første ungdom.

De tog digitaliseringen til sig som nogle af de første, men det kan de jo helt oplagt ikke leve højt på for tid og evighed. Derimod er det nødvendigt at fokusere på at bygge nye fordele i stedet for blot at digitalisere, hvad man har gjort hidtil.

Forfatterne, Paul Leinwand og Mahadeva Matt Mani, er begge ansat som strategiske konsulenter hos PwC og gør problematikken konkret ved at tage udgangspunkt i en række virksomheder, der har gennemført omfattende transformationsprocesser for at se, hvad man kan lære af deres erfaringer.

Blandt de virksomheder, der kommer under luppen, er Adobe, Microsoft, Eli Lilly samt Hitachi, og bogen høster bl.a. ros for netop at bevæge sig på et praktisk niveau samt undgå alt for tungt brug af floskler.

Hvilket afgjort tæller til dens fordel.

Men læs eventuelt selv et uddrag på Amazon først.

Titel: Beyond Digital: How Great Leaders Transform Their Organizations and Shape the Future / Forfattere: Paul Leinwand og Mahadeva Matt Mani

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S