Blev kåret som Danmarks bedste Microsoft-partner for et år siden - nu skal Delegate give stafetten videre: "Vi har fået sindssygt meget ud af det. Det har været fantastisk"

Microsoft Partner Awards 2022: Det er et år siden, at Delegate vandt prisen som årets partner ved Microsoft Partner Awards. Om få timer går det løs igen, når Microsoft kårer Danmarks bedste partnere 2022. Og prisen har haft stor betydning for selskabet, fortæller partner i Delegate, Peter Østergaard. "2021 er by far vores bedste år nogensinde, og prisen har helt klart bidraget." Se her hvordan.

Artikel top billede

(Foto: Bobby Anwar /)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det har Delegate fået ud af at være årets danske Microsoft-partner.
  • Læs interview med partner i selskabet, Peter Østergaard.
672
3:30 min
Microsoft Partner Awards 2022: Om få timer løber Microsoft Partner Awards ad stablen, og det betyder, at den eftertragtede titel som årets partner igen er i spil efter et år, hvor titlen har tilhørt Delegate.

Sidste år foregik begivenheden virtuelt som følge af coronapandemien, og Delegates tre partnere modtog derfor prisen foran Delegates hovedkontor i en forproduceret video.

I år er det igen muligt at holde begivenheden fysisk i Microsofts hovedkvarter i Lyngby, og Delegate har derfor muligvis sidste dag med titlen som årets partner.

For selskabet har det haft stor betydning at kunne bære titlen som Danmarks bedste Microsoft-partner gennem hele året, fortæller partner i virksomheden, Peter Østergaard.

"Vi har fået sindssygt meget ud af det. Det har været fantastisk," siger han.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos