Blev kåret som Danmarks bedste Microsoft-partner for et år siden - nu skal Delegate give stafetten videre: "Vi har fået sindssygt meget ud af det. Det har været fantastisk"

Microsoft Partner Awards 2022: Det er et år siden, at Delegate vandt prisen som årets partner ved Microsoft Partner Awards. Om få timer går det løs igen, når Microsoft kårer Danmarks bedste partnere 2022. Og prisen har haft stor betydning for selskabet, fortæller partner i Delegate, Peter Østergaard. "2021 er by far vores bedste år nogensinde, og prisen har helt klart bidraget." Se her hvordan.

Artikel top billede

(Foto: Bobby Anwar /)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det har Delegate fået ud af at være årets danske Microsoft-partner.
  • Læs interview med partner i selskabet, Peter Østergaard.
672
3:30 min
Microsoft Partner Awards 2022: Om få timer løber Microsoft Partner Awards ad stablen, og det betyder, at den eftertragtede titel som årets partner igen er i spil efter et år, hvor titlen har tilhørt Delegate.

Sidste år foregik begivenheden virtuelt som følge af coronapandemien, og Delegates tre partnere modtog derfor prisen foran Delegates hovedkontor i en forproduceret video.

I år er det igen muligt at holde begivenheden fysisk i Microsofts hovedkvarter i Lyngby, og Delegate har derfor muligvis sidste dag med titlen som årets partner.

For selskabet har det haft stor betydning at kunne bære titlen som Danmarks bedste Microsoft-partner gennem hele året, fortæller partner i virksomheden, Peter Østergaard.

"Vi har fået sindssygt meget ud af det. Det har været fantastisk," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S