Hold øje med næste opdateringsrunde fra Microsoft: Kommer med længe ventet SSD-fix

Næste uge slipper Microsoft et vigtig performance-fix løs til Windows 11.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Der er lidt under en uge til, at Microsoft får et kærkomment fix til Windows 11 sendt ud til den brede offentlighed.

Opdateringen, som kendes under navnet KB5008353, vil ifølge netmediet Windows Latest rumme en vigtig fejlrettelse af, hvordan Microsoft Windows 11 styresystem indlæser filer fra drevet.

Siden debutten i oktober 2021 har styresystemet haft en uhensigtmæssig måde at læse data fra både ssd- og klassiske disk-drev. En bug som betyder, at drev kan være op til 50 procent sløvere end i Windows 10 systemet.

Microsoft fandt i midten af december 2021 en løsning til problemet, som blev rullet ind i den valgfri opdatering KB5007262.

Den kommende opdatering vil dog blive rullet bredt ud, lyder det.

Hold øje med ’patch-tirsdag’

Windows 11 brugere kan regne med at få den vigtige fejlrettelse inkluderet i den månedlige ’Patch Tuesday,’ som er den skemalagte udrulning af fejl- og sikkerhedsrettelser af Microsofts produkter.

Den står til at blive sendt ud anden tirsdag i måneden, altså 8. februar.

Netmediet MSPoweruser, oplevede i sin test af både Windows 11 og Windows 10 systemer, at særligt skrivehastigheder blev berørt.

Det nye styresystem får en Samsung 980 Pro disk til at yde omkring 35 procent ringere i skrivedisciplinen i AS SSD-benchmark ved at udløse en score på 1.272 points med Windows 11 fremfor 1.954 points tidligere.

Når det gælder læsehastigheden, daler ydelsen blot et par procent, mens den samlede score sænkes med 15 procent.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S