Københavns Kommune har trukket i bremsen og Stockholm forbyder Microsoft 365: Derfor skaber Schrems II stadig massive problemer

Podcast: Stockholm Kommune har taget konsekvensen af Schrems II-afgørelsen og helt forbudt Microsoft 365. Samtidig har Københavns Kommune i længere tid hevet i bremsen med deres cloud-udrulning. Hør hvorfor og hvad du kan lære af de massive GDPR-problemer her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I forrige uge annoncerede Stockholms kommune, at det var slut med Microsoft 365, fordi kommunen ikke følte at Microsofts garantier om ikke at udlevere indhold til den amerikanske efterretningstjeneste var stærke nok.

Alligevel bruger mange offentlige danske myndigheder løs af Microsofts mere eller mindre cloud-baserede tjenester.

Det er en ret stor ting. Især fordi der er tale om dine og mine data, et af verdens største tech-firmaer og mange offentlige millioner kroner.

Derfor er Ditte Vinterberg Weng, Computerworlds it-sikkerhedsjournalist og Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør med i studiet for at gøre os klogere på, hvad der er op og ned her.

Hør blandt andet om:

  • Hvad er en risikoanalyse - og hvorfor skal man lave den?
  • Hvad er det helt konkret, der står i Stockholms risikoanalyse, som vi har læst?
  • Hvad sker der i Danmark, og hvorfor har Københavns Kommune sat sine cloud-projekter på hold?
  • Hvad betyder balladen og usikkerheden for cloud-firmaerne?
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S