Københavns Kommune har trukket i bremsen og Stockholm forbyder Microsoft 365: Derfor skaber Schrems II stadig massive problemer

Podcast: Stockholm Kommune har taget konsekvensen af Schrems II-afgørelsen og helt forbudt Microsoft 365. Samtidig har Københavns Kommune i længere tid hevet i bremsen med deres cloud-udrulning. Hør hvorfor og hvad du kan lære af de massive GDPR-problemer her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I forrige uge annoncerede Stockholms kommune, at det var slut med Microsoft 365, fordi kommunen ikke følte at Microsofts garantier om ikke at udlevere indhold til den amerikanske efterretningstjeneste var stærke nok.

Alligevel bruger mange offentlige danske myndigheder løs af Microsofts mere eller mindre cloud-baserede tjenester.

Det er en ret stor ting. Især fordi der er tale om dine og mine data, et af verdens største tech-firmaer og mange offentlige millioner kroner.

Derfor er Ditte Vinterberg Weng, Computerworlds it-sikkerhedsjournalist og Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør med i studiet for at gøre os klogere på, hvad der er op og ned her.

Hør blandt andet om:

  • Hvad er en risikoanalyse - og hvorfor skal man lave den?
  • Hvad er det helt konkret, der står i Stockholms risikoanalyse, som vi har læst?
  • Hvad sker der i Danmark, og hvorfor har Københavns Kommune sat sine cloud-projekter på hold?
  • Hvad betyder balladen og usikkerheden for cloud-firmaerne?
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S