Københavns Kommune har trukket i bremsen og Stockholm forbyder Microsoft 365: Derfor skaber Schrems II stadig massive problemer

Podcast: Stockholm Kommune har taget konsekvensen af Schrems II-afgørelsen og helt forbudt Microsoft 365. Samtidig har Københavns Kommune i længere tid hevet i bremsen med deres cloud-udrulning. Hør hvorfor og hvad du kan lære af de massive GDPR-problemer her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I forrige uge annoncerede Stockholms kommune, at det var slut med Microsoft 365, fordi kommunen ikke følte at Microsofts garantier om ikke at udlevere indhold til den amerikanske efterretningstjeneste var stærke nok.

Alligevel bruger mange offentlige danske myndigheder løs af Microsofts mere eller mindre cloud-baserede tjenester.

Det er en ret stor ting. Især fordi der er tale om dine og mine data, et af verdens største tech-firmaer og mange offentlige millioner kroner.

Derfor er Ditte Vinterberg Weng, Computerworlds it-sikkerhedsjournalist og Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør med i studiet for at gøre os klogere på, hvad der er op og ned her.

Hør blandt andet om:

  • Hvad er en risikoanalyse - og hvorfor skal man lave den?
  • Hvad er det helt konkret, der står i Stockholms risikoanalyse, som vi har læst?
  • Hvad sker der i Danmark, og hvorfor har Københavns Kommune sat sine cloud-projekter på hold?
  • Hvad betyder balladen og usikkerheden for cloud-firmaerne?
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg