Københavns Kommune har trukket i bremsen og Stockholm forbyder Microsoft 365: Derfor skaber Schrems II stadig massive problemer

Podcast: Stockholm Kommune har taget konsekvensen af Schrems II-afgørelsen og helt forbudt Microsoft 365. Samtidig har Københavns Kommune i længere tid hevet i bremsen med deres cloud-udrulning. Hør hvorfor og hvad du kan lære af de massive GDPR-problemer her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I forrige uge annoncerede Stockholms kommune, at det var slut med Microsoft 365, fordi kommunen ikke følte at Microsofts garantier om ikke at udlevere indhold til den amerikanske efterretningstjeneste var stærke nok.

Alligevel bruger mange offentlige danske myndigheder løs af Microsofts mere eller mindre cloud-baserede tjenester.

Det er en ret stor ting. Især fordi der er tale om dine og mine data, et af verdens største tech-firmaer og mange offentlige millioner kroner.

Derfor er Ditte Vinterberg Weng, Computerworlds it-sikkerhedsjournalist og Jakob Schjoldager, strategi- og ledelsesredaktør med i studiet for at gøre os klogere på, hvad der er op og ned her.

Hør blandt andet om:

  • Hvad er en risikoanalyse - og hvorfor skal man lave den?
  • Hvad er det helt konkret, der står i Stockholms risikoanalyse, som vi har læst?
  • Hvad sker der i Danmark, og hvorfor har Københavns Kommune sat sine cloud-projekter på hold?
  • Hvad betyder balladen og usikkerheden for cloud-firmaerne?
Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect