KMD, Inspari, Columbus, Fellowmind og flere andre hædret: Her er Danmarks bedste Microsoft-partnere i særlige kategorier

Microsoft Partner Award 2022: 23 partnere har kæmpet om i alt 12 priser ved awardshowet i Lyngby, og nu er vinderne endelig på plads. Blandt andet KMD, Inspari, Columbus, Delegate og Fellowmind vinder kategorier.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle årets bedste Microsoft-partnere
  • Læs mere om priserne
  • Læs, hvordan eventet foregik
439
2:15 min
Microsoft Partner Awards: Det har fløjet rundt med kram, skulderklap, highfives og hænder i vejret ved Microsoft Danmarks hovedkvarter i Lyngby torsdag aften. Og det er der en særlig grund til.

Toppen af de danske Microsoft-partnere er nemlig samlet for at modtager anerkendelse ved Microsoft Partner Awards, som afholdes en gang om året, og hver gang en vinder annonceres er der glæde og klapsalver, mens vinderne bevæger sig fra rundbordet op mod scenen for at sige tak.

I alt er 23 partnere nået igennem nøglehullet. Det har udløst en invitation til arrangementet, hvor de skulle kæmpe om de 12 priser.

Til stede var de mange partnere samt topledelsen i Microsoft, som står for begivenheden. Microsoft Danmarks nye direktør for Global Partner Solutions, Morten Kvist Thomsen, havde værtsrollen ved arrangementet sammen med journalist Louise Wolff.

"Partnerne betyder alt for Microsoft!" sagde Morten Kvist Thomsen fra scenen, lige inden priserne begyndte at blive uddelt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job