KMD, Inspari, Columbus, Fellowmind og flere andre hædret: Her er Danmarks bedste Microsoft-partnere i særlige kategorier

Microsoft Partner Award 2022: 23 partnere har kæmpet om i alt 12 priser ved awardshowet i Lyngby, og nu er vinderne endelig på plads. Blandt andet KMD, Inspari, Columbus, Delegate og Fellowmind vinder kategorier.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle årets bedste Microsoft-partnere
  • Læs mere om priserne
  • Læs, hvordan eventet foregik
439
2:15 min
Microsoft Partner Awards: Det har fløjet rundt med kram, skulderklap, highfives og hænder i vejret ved Microsoft Danmarks hovedkvarter i Lyngby torsdag aften. Og det er der en særlig grund til.

Toppen af de danske Microsoft-partnere er nemlig samlet for at modtager anerkendelse ved Microsoft Partner Awards, som afholdes en gang om året, og hver gang en vinder annonceres er der glæde og klapsalver, mens vinderne bevæger sig fra rundbordet op mod scenen for at sige tak.

I alt er 23 partnere nået igennem nøglehullet. Det har udløst en invitation til arrangementet, hvor de skulle kæmpe om de 12 priser.

Til stede var de mange partnere samt topledelsen i Microsoft, som står for begivenheden. Microsoft Danmarks nye direktør for Global Partner Solutions, Morten Kvist Thomsen, havde værtsrollen ved arrangementet sammen med journalist Louise Wolff.

"Partnerne betyder alt for Microsoft!" sagde Morten Kvist Thomsen fra scenen, lige inden priserne begyndte at blive uddelt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S