KMD, Inspari, Columbus, Fellowmind og flere andre hædret: Her er Danmarks bedste Microsoft-partnere i særlige kategorier

Microsoft Partner Award 2022: 23 partnere har kæmpet om i alt 12 priser ved awardshowet i Lyngby, og nu er vinderne endelig på plads. Blandt andet KMD, Inspari, Columbus, Delegate og Fellowmind vinder kategorier.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle årets bedste Microsoft-partnere
  • Læs mere om priserne
  • Læs, hvordan eventet foregik
439
2:15 min
Microsoft Partner Awards: Det har fløjet rundt med kram, skulderklap, highfives og hænder i vejret ved Microsoft Danmarks hovedkvarter i Lyngby torsdag aften. Og det er der en særlig grund til.

Toppen af de danske Microsoft-partnere er nemlig samlet for at modtager anerkendelse ved Microsoft Partner Awards, som afholdes en gang om året, og hver gang en vinder annonceres er der glæde og klapsalver, mens vinderne bevæger sig fra rundbordet op mod scenen for at sige tak.

I alt er 23 partnere nået igennem nøglehullet. Det har udløst en invitation til arrangementet, hvor de skulle kæmpe om de 12 priser.

Til stede var de mange partnere samt topledelsen i Microsoft, som står for begivenheden. Microsoft Danmarks nye direktør for Global Partner Solutions, Morten Kvist Thomsen, havde værtsrollen ved arrangementet sammen med journalist Louise Wolff.

"Partnerne betyder alt for Microsoft!" sagde Morten Kvist Thomsen fra scenen, lige inden priserne begyndte at blive uddelt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S