Danske it-iværksættere langer ud efter Danmarks tech-ambitioner: “Vi er tilfredse med at spille i 2. division”

En række kendte it-iværksættere kritiserer Danmarks ambitioner inden for it-startups, som de mener bør være langt større. Kritikken kommer efter et rekordhøjt godt år.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

2021 er blevet et rekordår for danske it-startups. Alligevel kommer der nu kritik fra en række kendte danske it-iværksættere.

Danmarks ambitioner står slet ikke mål med de talenter, der er inden for it-branchen i Danmark, lyder det fra de prominente folk.

“Det har aldrig været bedre end i 2021. Men hvem sammenligner vi os med? I Israel blev der skabt 33 unicorns (startups med en omsætning på én milliard dollar, red.) i 2021. Vi kunne have skabt så meget mere i Danmark, men vi er tilfredse med at spille i 2. division,” siger Esben Gadsbøll, investor og formand for den nystartede forening Danske Tech Startups til erhvervsmediet Finans.

Kendte danske iværksættere, som Peter Holten Mühlmann, stifter af Trustpilot og tidligere minister og it-investor Tommy Ahlers stemmer også i med budskabet.

It-iværksætterne peger på en virksomhed som Unity, der er stiftet på Nørrebro i København, men i dag har rykket hele forretningen til USA. De ser blandt andet gerne, at det bliver nemmere at finde den rigtige arbejdskraft i Danmark, og at det bliver nemmere at gøre medarbejdere til medejere af virksomheden.

Sidstnævnte er en udvikling mange it-startups i Silicon Valley gør brug af. Herhjemme har erhvervsorganisationen IT-Branchen også tidligere gjort opmærksom på den mulighed for nystartede it-virksomheder.

"Vi ser også et skift, hvor medarbejderne bliver gjort til medejere, så de får del i den kollektive succes, der bliver skabt. Derved får du også bundet medarbejderne til en længere rejse, så du undgår medarbejderne bare skifter efter en højere løn."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job