Danmarks bedste Microsoft-partnere efter kåring torsdag aften: "Folk gik helt amok"

Microsoft Partner Award 2022: "Det er kæmpestort for os. Jeg skrev det ud på vores interne kanaler, og halvdelen af organisationen var stadig vågen og gik helt amok," fortæller en glad Helle Huss, administrerende direktør for Avanade, der torsdag aften sammen med Accenture blev kåret til Danmarks bedste Microsoft-partner.

Artikel top billede

Lars Jespersen fra Accenture og Helle Huss fra Avanade tager imod tager imod prisen (Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se reaktionen fra vinderne af årets partner hos Microsoft Partner Award.
  • Læs, hvad de tænker, prisen kan bruges til de kommende år.
514
2:45 min
Microsoft Partner Award blev afsluttet torsdag aften, men glæden er stadig at spore hos vinderne af årets partner, Accenture/Avanade.

"Det er første gang, vi vinder den som Accenture/Avanade i Danmark, så det er kæmpestort for os," siger Helle Huss, der er dansk direktør i Avanade.

Hun fortæller, at stemningen var høj, da hun mødte ind på kontoret.

"Det har givet en helt utrolig energi blandt vores medarbejdere, som fortjener den største ros," siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S