Danmarks bedste Microsoft-partnere efter kåring torsdag aften: "Folk gik helt amok"

Microsoft Partner Award 2022: "Det er kæmpestort for os. Jeg skrev det ud på vores interne kanaler, og halvdelen af organisationen var stadig vågen og gik helt amok," fortæller en glad Helle Huss, administrerende direktør for Avanade, der torsdag aften sammen med Accenture blev kåret til Danmarks bedste Microsoft-partner.

Artikel top billede

Lars Jespersen fra Accenture og Helle Huss fra Avanade tager imod tager imod prisen (Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se reaktionen fra vinderne af årets partner hos Microsoft Partner Award.
  • Læs, hvad de tænker, prisen kan bruges til de kommende år.
514
2:45 min
Microsoft Partner Award blev afsluttet torsdag aften, men glæden er stadig at spore hos vinderne af årets partner, Accenture/Avanade.

"Det er første gang, vi vinder den som Accenture/Avanade i Danmark, så det er kæmpestort for os," siger Helle Huss, der er dansk direktør i Avanade.

Hun fortæller, at stemningen var høj, da hun mødte ind på kontoret.

"Det har givet en helt utrolig energi blandt vores medarbejdere, som fortjener den største ros," siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura