It-sikkerhedsekspert: Sæt dine driftsprojekter på pause og gennemgå denne vigtige it-sikkerhedsliste nu

Interview: Du bør smide, hvad du har i hænderne og omgående sikre, at du følger alle punkter på ny tjekliste fra Center for Cybersikkerhed. "Man kan selvfølgelig tage de lette ting først, men man bør også etablere de mere svære punkter inden for en relativt kort tid," siger Thomas Lund-Sørensen, tidligere topchef for centeret. Han kæder listen sammen med Ukraine-konflikten.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele Center for Cybersikkerheds liste af specifikke anbefalinger til bedre sikkerhed.
  • Læs hvorfor Thomas Lund-Sørensen mener at denne liste er bedre end de 20 minimumskrav.
1.145
5:45 min
Alle it-sikkerhedsansvarlige bør være opmærksomme på den tjekliste, som Center for Cybersikkerhed netop har offentliggjort.

Sådan lyder det fra centerets tidligere topchef, Thomas Lund-Sørensen, som i dag ernærer sig som rådgiver og konsulent.

Den nye liste med 32 punkter består af en række tiltag, som virksomheder og myndigheder i landet med fordel kan gennemgå for at opdatere organisationens it-sikkerhed.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S