Svenske PriceRunner sagsøger Google: Forlanger 16 milliarder kroner i erstatning

Svenske PriceRunner sagsøger Google med krav om betaling af 16 milliarder kroner i erstatning for misbrug af sin markedsposition.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Det svenske prissammenligning-selskab PriceRunner forlanger 22 milliarder svenske kroner - knap 16 milliarder kroner - i erstatning af Google.

PriceRunner vil have erstatning for den omsætning, som selskabet mener, at det er gået glip af i Storbritannien, Danmark og Sverige i de seneste mange år på grund af Google.

Det sagsøger nu Google ved en domstol i Stockholm.

Sagen udspringer direkte af, at Google i november tabte sin ankesag om en EU-bøde på 2,42 milliarder euro for at have givet sit eget prissammenlignings-værktøj fordele i forhold til konkurrenterne.

PriceRunner mener, at Google fortsat misbruger sin markedsposition til at presse konkurrenterne.

Google afviser blankt beskyldningerne.

“Ændringerne, som vi indførte i 2017, fungerer fint. Men PriceRunner har valgt ikke at anvende shopping ads på Google og har derfor muligvis ikke samme succes som andre,” lyder det fra Google.

PriceRunners administrerende direktør, Mikael Lindahl, meddeler, at PriceRunner - der er ved at blive opkøbt af storbanken Klarna, er klar til at kæmpe i mange år for at vinde over Google.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse