Svenske PriceRunner sagsøger Google: Forlanger 16 milliarder kroner i erstatning

Svenske PriceRunner sagsøger Google med krav om betaling af 16 milliarder kroner i erstatning for misbrug af sin markedsposition.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Det svenske prissammenligning-selskab PriceRunner forlanger 22 milliarder svenske kroner - knap 16 milliarder kroner - i erstatning af Google.

PriceRunner vil have erstatning for den omsætning, som selskabet mener, at det er gået glip af i Storbritannien, Danmark og Sverige i de seneste mange år på grund af Google.

Det sagsøger nu Google ved en domstol i Stockholm.

Sagen udspringer direkte af, at Google i november tabte sin ankesag om en EU-bøde på 2,42 milliarder euro for at have givet sit eget prissammenlignings-værktøj fordele i forhold til konkurrenterne.

PriceRunner mener, at Google fortsat misbruger sin markedsposition til at presse konkurrenterne.

Google afviser blankt beskyldningerne.

“Ændringerne, som vi indførte i 2017, fungerer fint. Men PriceRunner har valgt ikke at anvende shopping ads på Google og har derfor muligvis ikke samme succes som andre,” lyder det fra Google.

PriceRunners administrerende direktør, Mikael Lindahl, meddeler, at PriceRunner - der er ved at blive opkøbt af storbanken Klarna, er klar til at kæmpe i mange år for at vinde over Google.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS