Vestager skal forsvare milliard-bøde mod Google: "Den er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien"

Onsdag skal Danmarks kommissær i EU, Margrete Vestager, stå distancen, når hun skal forsvare milliard-bøden mod Google for at favorisere sine egne produkter.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Ledende næstformand og konkurrence kommissær for EU Kommissionen Margrethe Vestager (R) skal onsdags mødes med Googles topadvokater i Bruxelles.

Her vil den amerikanske it-gigant forsøge at få underkendt den bøde på 2,4 milliarder euro eller omkring 17,9 milliarder kroner, som Vestager udskrev til selskabet i 2017.

Bøden er bare den første af i alt tre bøder til en samlet værdi af 8,25 milliarder euro, som Google skal betale til EU for at omgå reglerne på det europæiske marked ifølge EU Kommissionen.

Læs mere her: Vestager flekser med musklerne: “Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu om Google, ville jeg have været mere modig”

Onsdag er det den første af de tre bøder, som Google har anket. Vestagers anklage lyder på at it-giganten misbruger sin dominans inden for prissammenligning til at favorisere sine egne produkter.

Det sker på bekostning af mindre, europæiske konkurrenter, mener Margrethe Vestager der derfor krævede det enorme milliardbeløb af Google.

Den udlægning er man mildt sagt uenig i hos Google.

"Det er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien. Reklamerne har hjulpet folk med at finde de produkter de leder efter hurtigt og nemt," lyder det fra Google i en pressemeddelelse ifølge Reuters.

Afgørende for Vestagers politiske omdømme

Onsdag skal slaget så stå for Vestager og EU Kommissionen, der skal bevise at bøden rent faktisk er berettiget.

Den danske tidligere minister er blevet berømt og berygtet i både EU og USA for at slå hårdt ned på amerikanske it-giganter inden for EU.

Den amerikanske præsident Donald Trump mener lige frem, at den danske kommissær hader USA.

"Hun hader USA måske mere end nogen anden person, jeg nogensinde har mødt," har Trump tidligere sagt.

Læs også: Vestager åbner ny undersøgelse mod Google efter bøder for 59 milliarder

Men hendes magt over for tech-giganterne skal nu for første gang stå sin prøve. Milliard-bøderne som både Google, Apple og Amazon allerede har fået at føle skal nemlig kunne klare en test fra EU-domstolen, hvis de skal have den effekt hun gerne vil have.

Ifølge Christian Bergqvist, lektor i konkurrence-ret på Københavns Universitet, bliver afgørelsen af onsdagens sag derfor afgørende for Vestagers politiske omdømme.

"Det vil være et stort politisk prestigetab for Margrethe Vestager, hvis Google vinder appelsagen," siger Christian Bergqvist til Politiken.

Læs også: Google anker Vestagers kæmpebøde: Vil ikke betale milliard-bøde for AdSense

Sagen kan nemlig danne præcedens for kommende bøder, som EU med Vestager i spidsen har uddelt, og dermed få konsekvenser for andre sager mod amerikanske it-selskaber.

Flere bøder undervejs

Siden 2016 har Margrethe Vestager uddelt milliardstore bøder til både Google, Apple, Qualcomm og Facebook om alt fra skat til særaftaler mellem selskaber.

Sidenhen er hun blevet udnævnet til ledende næstformand i EU Kommissionen med ansvar for EU's digitale fremtid. Med den nye titel forventes hun at komme med en række lovforslag, der skal ramme flere amerikanske selskaber.

Ifølge Reuters kan vi forvente en endelig afgørelse på Googles appelsag i løbet af det kommende år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S