Vestager skal forsvare milliard-bøde mod Google: "Den er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien"

Onsdag skal Danmarks kommissær i EU, Margrete Vestager, stå distancen, når hun skal forsvare milliard-bøden mod Google for at favorisere sine egne produkter.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Ledende næstformand og konkurrence kommissær for EU Kommissionen Margrethe Vestager (R) skal onsdags mødes med Googles topadvokater i Bruxelles.

Her vil den amerikanske it-gigant forsøge at få underkendt den bøde på 2,4 milliarder euro eller omkring 17,9 milliarder kroner, som Vestager udskrev til selskabet i 2017.

Bøden er bare den første af i alt tre bøder til en samlet værdi af 8,25 milliarder euro, som Google skal betale til EU for at omgå reglerne på det europæiske marked ifølge EU Kommissionen.

Læs mere her: Vestager flekser med musklerne: “Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu om Google, ville jeg have været mere modig”

Onsdag er det den første af de tre bøder, som Google har anket. Vestagers anklage lyder på at it-giganten misbruger sin dominans inden for prissammenligning til at favorisere sine egne produkter.

Det sker på bekostning af mindre, europæiske konkurrenter, mener Margrethe Vestager der derfor krævede det enorme milliardbeløb af Google.

Den udlægning er man mildt sagt uenig i hos Google.

"Det er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien. Reklamerne har hjulpet folk med at finde de produkter de leder efter hurtigt og nemt," lyder det fra Google i en pressemeddelelse ifølge Reuters.

Afgørende for Vestagers politiske omdømme

Onsdag skal slaget så stå for Vestager og EU Kommissionen, der skal bevise at bøden rent faktisk er berettiget.

Den danske tidligere minister er blevet berømt og berygtet i både EU og USA for at slå hårdt ned på amerikanske it-giganter inden for EU.

Den amerikanske præsident Donald Trump mener lige frem, at den danske kommissær hader USA.

"Hun hader USA måske mere end nogen anden person, jeg nogensinde har mødt," har Trump tidligere sagt.

Læs også: Vestager åbner ny undersøgelse mod Google efter bøder for 59 milliarder

Men hendes magt over for tech-giganterne skal nu for første gang stå sin prøve. Milliard-bøderne som både Google, Apple og Amazon allerede har fået at føle skal nemlig kunne klare en test fra EU-domstolen, hvis de skal have den effekt hun gerne vil have.

Ifølge Christian Bergqvist, lektor i konkurrence-ret på Københavns Universitet, bliver afgørelsen af onsdagens sag derfor afgørende for Vestagers politiske omdømme.

"Det vil være et stort politisk prestigetab for Margrethe Vestager, hvis Google vinder appelsagen," siger Christian Bergqvist til Politiken.

Læs også: Google anker Vestagers kæmpebøde: Vil ikke betale milliard-bøde for AdSense

Sagen kan nemlig danne præcedens for kommende bøder, som EU med Vestager i spidsen har uddelt, og dermed få konsekvenser for andre sager mod amerikanske it-selskaber.

Flere bøder undervejs

Siden 2016 har Margrethe Vestager uddelt milliardstore bøder til både Google, Apple, Qualcomm og Facebook om alt fra skat til særaftaler mellem selskaber.

Sidenhen er hun blevet udnævnet til ledende næstformand i EU Kommissionen med ansvar for EU's digitale fremtid. Med den nye titel forventes hun at komme med en række lovforslag, der skal ramme flere amerikanske selskaber.

Ifølge Reuters kan vi forvente en endelig afgørelse på Googles appelsag i løbet af det kommende år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS