Hvad betyder it-sikkerhed og klima, når danske virksomheder outsourcer it-driften? Hjælp Computerworld

Computerworld sætter fokus på it-sikkerhed og klima, når virksomheder outsourcer deres it-drift, og vi har brug din hjælp. Læs hvordan du kan hjælpe redaktionen her.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Som aldrig før er it-sikkerhed og bæredygtighed kommet på agendaen hos danske virksomheder.

Men hvor stor betydning har de to områder, når virksomheder og organisationer køber it-drift?

Er man klar til at betale for høj it-sikkerhed og en merpris for lavere klimaaftryk? Stiller man krav til grønne parametre? Og hvordan forholder man sig lige til dokumentationen?

Det vil Computerworld gerne undersøge.

Derfor lancerer Computerworld i samarbejde med Danish Cloud Community - en fælles sammenslutning af danske it-virksomheder - en stor undersøgelse om betydningen af it-sikkerhed og klimaaftryk ved køb af it-drift.

Undersøgelsen skal afdække, om og hvordan virksomheder og ledere forholder sig til lige præcis de områder, når it-driften outsources.

Derfor håber vi, at du kan finde tid til at besvare et afgrænset sæt spørgsmål i vores spørgeskema, som kan klares på fem minutter.

Du finder spørgeskemaet her, så du kan deltage i undersøgelsen.

Resultaterne af undersøgelsen vil blive offentliggjort og dækket på Computerworld, når undersøgelsen er gennemført.

Alle svar vil blive behandlet anonymt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S