Hvad betyder it-sikkerhed og klima, når danske virksomheder outsourcer it-driften? Hjælp Computerworld

Computerworld sætter fokus på it-sikkerhed og klima, når virksomheder outsourcer deres it-drift, og vi har brug din hjælp. Læs hvordan du kan hjælpe redaktionen her.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Som aldrig før er it-sikkerhed og bæredygtighed kommet på agendaen hos danske virksomheder.

Men hvor stor betydning har de to områder, når virksomheder og organisationer køber it-drift?

Er man klar til at betale for høj it-sikkerhed og en merpris for lavere klimaaftryk? Stiller man krav til grønne parametre? Og hvordan forholder man sig lige til dokumentationen?

Det vil Computerworld gerne undersøge.

Derfor lancerer Computerworld i samarbejde med Danish Cloud Community - en fælles sammenslutning af danske it-virksomheder - en stor undersøgelse om betydningen af it-sikkerhed og klimaaftryk ved køb af it-drift.

Undersøgelsen skal afdække, om og hvordan virksomheder og ledere forholder sig til lige præcis de områder, når it-driften outsources.

Derfor håber vi, at du kan finde tid til at besvare et afgrænset sæt spørgsmål i vores spørgeskema, som kan klares på fem minutter.

Du finder spørgeskemaet her, så du kan deltage i undersøgelsen.

Resultaterne af undersøgelsen vil blive offentliggjort og dækket på Computerworld, når undersøgelsen er gennemført.

Alle svar vil blive behandlet anonymt.

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,