Hvad betyder it-sikkerhed og klima, når danske virksomheder outsourcer it-driften? Hjælp Computerworld

Computerworld sætter fokus på it-sikkerhed og klima, når virksomheder outsourcer deres it-drift, og vi har brug din hjælp. Læs hvordan du kan hjælpe redaktionen her.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Som aldrig før er it-sikkerhed og bæredygtighed kommet på agendaen hos danske virksomheder.

Men hvor stor betydning har de to områder, når virksomheder og organisationer køber it-drift?

Er man klar til at betale for høj it-sikkerhed og en merpris for lavere klimaaftryk? Stiller man krav til grønne parametre? Og hvordan forholder man sig lige til dokumentationen?

Det vil Computerworld gerne undersøge.

Derfor lancerer Computerworld i samarbejde med Danish Cloud Community - en fælles sammenslutning af danske it-virksomheder - en stor undersøgelse om betydningen af it-sikkerhed og klimaaftryk ved køb af it-drift.

Undersøgelsen skal afdække, om og hvordan virksomheder og ledere forholder sig til lige præcis de områder, når it-driften outsources.

Derfor håber vi, at du kan finde tid til at besvare et afgrænset sæt spørgsmål i vores spørgeskema, som kan klares på fem minutter.

Du finder spørgeskemaet her, så du kan deltage i undersøgelsen.

Resultaterne af undersøgelsen vil blive offentliggjort og dækket på Computerworld, når undersøgelsen er gennemført.

Alle svar vil blive behandlet anonymt.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos