Hvad betyder it-sikkerhed og klima, når danske virksomheder outsourcer it-driften? Hjælp Computerworld

Computerworld sætter fokus på it-sikkerhed og klima, når virksomheder outsourcer deres it-drift, og vi har brug din hjælp. Læs hvordan du kan hjælpe redaktionen her.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Som aldrig før er it-sikkerhed og bæredygtighed kommet på agendaen hos danske virksomheder.

Men hvor stor betydning har de to områder, når virksomheder og organisationer køber it-drift?

Er man klar til at betale for høj it-sikkerhed og en merpris for lavere klimaaftryk? Stiller man krav til grønne parametre? Og hvordan forholder man sig lige til dokumentationen?

Det vil Computerworld gerne undersøge.

Derfor lancerer Computerworld i samarbejde med Danish Cloud Community - en fælles sammenslutning af danske it-virksomheder - en stor undersøgelse om betydningen af it-sikkerhed og klimaaftryk ved køb af it-drift.

Undersøgelsen skal afdække, om og hvordan virksomheder og ledere forholder sig til lige præcis de områder, når it-driften outsources.

Derfor håber vi, at du kan finde tid til at besvare et afgrænset sæt spørgsmål i vores spørgeskema, som kan klares på fem minutter.

Du finder spørgeskemaet her, så du kan deltage i undersøgelsen.

Resultaterne af undersøgelsen vil blive offentliggjort og dækket på Computerworld, når undersøgelsen er gennemført.

Alle svar vil blive behandlet anonymt.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S