Vinterferie: Tag familien med på arktisk mission

Nationalmuseet skruer ned for varmen og op for isbjørn og slædehund.

Artikel top billede

Der er en ubetinget mangel sne og frost udenfor, selv om kalenderen viser februar og der er vinterferie lige om lidt. Men med Nationalmuseets ferieaktivitet kan man i det mindste forestille sig, at der er rigtig dejligt slædehundekoldt.

12.-20. februar mellem kl. 11 og 15 holder museet åbent for Mission Nordlys, hvor børnefamilier kan hjælpe en ekspeditionsleder med at fange den største isbjørn i Arktis midt i en snestorm og håbe at se nordlys undervejs.

Man får hjælp af en fanger, en åndemaner og Havets Mor og skal træffe en række valg, der bestemmer historiens gang.

Besøgende kan også smage fiskesuppe, kaste med harpun eller prøve den nye kedsomhedsknap, der får en isbjørn til at tale. Lørdag og søndag er der også rundvisning, hvor man kan høre meget mere om Arktis’ oprindelige folk.

Den grundlæggende idé er at lade besøgende opleve dele af Arktis, som det tog sig ud, da Knud Rasmussen og hans ekspeditionsdeltagere drog ud på historiens største slæderejse for 100 år siden.

Hvilket for øvrigt også er en historie, der har en fremtrædende plads i det omfattende og meget flotte værk om dansk ekspeditionshistorie, der udkom for nylig.

Læs mere om ferieaktiviteterne her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S