Vinterferie: Tag familien med på arktisk mission

Nationalmuseet skruer ned for varmen og op for isbjørn og slædehund.

Artikel top billede

Der er en ubetinget mangel sne og frost udenfor, selv om kalenderen viser februar og der er vinterferie lige om lidt. Men med Nationalmuseets ferieaktivitet kan man i det mindste forestille sig, at der er rigtig dejligt slædehundekoldt.

12.-20. februar mellem kl. 11 og 15 holder museet åbent for Mission Nordlys, hvor børnefamilier kan hjælpe en ekspeditionsleder med at fange den største isbjørn i Arktis midt i en snestorm og håbe at se nordlys undervejs.

Man får hjælp af en fanger, en åndemaner og Havets Mor og skal træffe en række valg, der bestemmer historiens gang.

Besøgende kan også smage fiskesuppe, kaste med harpun eller prøve den nye kedsomhedsknap, der får en isbjørn til at tale. Lørdag og søndag er der også rundvisning, hvor man kan høre meget mere om Arktis’ oprindelige folk.

Den grundlæggende idé er at lade besøgende opleve dele af Arktis, som det tog sig ud, da Knud Rasmussen og hans ekspeditionsdeltagere drog ud på historiens største slæderejse for 100 år siden.

Hvilket for øvrigt også er en historie, der har en fremtrædende plads i det omfattende og meget flotte værk om dansk ekspeditionshistorie, der udkom for nylig.

Læs mere om ferieaktiviteterne her.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S