Bog: Hold hænderne på rattet og undgå at projektet kører i grøften

I bogen Digitale projekter – fra idé til drift giver erfaren projektleder tilgængelig og praktisk orienteret viden om, hvordan man øger chancen for succes med sit IT-projekt – og minimerer risikoen for kostbar fiasko.

Artikel top billede

Vejen til grundstødte projekter og rasende kostbare fiaskoer er brolagt med skidt kommunikation, urealistiske deadlines, halvhjertet organisatorisk opbakning og en vag forventning om, at nogle andre tager sig af de største problemer undervejs.

Er der endda forudsætninger, sideprojekter og centrale ressourcer, der egentlig burde være på plads, men som ikke helt er det alligevel, bliver det ekstra spændende.

Tingene tegner derimod lysere, hvis man har gjort sit forarbejde, valgt en samarbejdsvillig og fleksibel leverandør, nedsat en beslutningsdygtig styregruppe, prioriterer sine kræfter og indbygger luft i projektet.

Det er få af pointerne i den nye bog Digitale projekter – fra idé til drift af Jacob Lego Boye, der har arbejdet med digital projektledelse i mere end 20 år. I bogen giver han sine bud på, hvordan man griber processen an.

Bogen tager læseren i hånden og gennemgår hele projektforløbet. Lige fra den første overvejelse om, hvorvidt man nu også har behov for den pågældende løsning, gennem bestræbelserne på at strukturere og siden styre projektforløbet og til løsningen en dag forhåbentlig går i drift.

Men læner man sig for tidligt tilbage, kan man stadig nå at ramme ved siden af målet efter go live. Eksempelvis hvis man glemmer at forholde sig til de hjørner, der er blevet skåret undervejs. Eller hvis man undlader at afsætte tilstrækkelige ressourcer til drift og videreudvikling.

Bogen er ikke en detaljeret, teknisk funderet manual til erfarne projektledere, som skal have samtlige detaljer og specifikationer med.

Derimod er Digitale projekter målrettet ledere eller medarbejdere, der står med hele eller en del af ansvaret for at styre et IT-projekt i mål. Eller som undervejs vil sikre sig, at man har dækket de vigtigste punkter af, håndterer risici og udfordringer på en rimeligt forsvarlig facon og vil øge sandsynligheden for succes.

Erfarne projektledere vil måske finde en del af bogens pointer banale. På den anden side skal man heller ikke høre mange beretninger om forulykkede IT-projekter for at gennemskue, at fiasko næsten altid grunder i, at nogen glemmer at stille centrale spørgsmål eller forbryder sig mod helt basale principper.

Dén slags kan man i det mindste minimere risikoen for ved at smække benene op på sofaen og bruge en lille dags tid på først at læse de 160 sider i Digitale projekter.

Bogen er selvudgivet og kan bestilles på forfatterens hjemmeside.

Titel: Digitale projekter – fra idé til drift / Forfatter: Jacob Lego Boye

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks