Microsoft effektiviserer Teams – strømforbruget falder med op til 50 procent

Ny og forbedret ydeevne hos Microsoft Teams gør, at energiforbruget ved Teams-møder er faldet betydeligt.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Hvis du synes, at Teams-møder kan være drænende, så kan du nu trøste dig ved, at selve programmet er blevet markant mere energieffektivt.

Microsoft har nemlig effektiviseret enhedsressourcer som CPU og hukommelse under Microsoft Teams opkald og møder og har igangsat forbedringer af ydeevnen i forhold til strømkrav. Hvilket nu har halveret programmets energiforbrug i visse situationer.

Det fremgår af et Microsoft-blogpost.

Forbedringerne er sket gennem en række tests af strømforbruget ved forskellige funktioner i Teams som gruppeopkald og skærmdeling, derefter er hvert enkelt funktion blevet evalueret, og nu har effektiviseringerne gjort det muligt at spare op 50 procent strømforbrug ved brug af Teams ved møder, som har mange deltagere eller bruger mange funktioner og derfor er strømkrævende.

Testningen startede i juni 2020, og derefter er der regelmæssigt sket opdateringer.

I oktober 2020 skete der en reduktion i CPU-belastning ved brug af videokamera. I februar 2021 skete der forbedringer i behandlingen af flere videostreams i konferenceopkald.

I juni 2021 blev programmet ændret til at vise videoen direkte på computerens skærmfunktion i stedet for i weblayer.

I november 2021 skete der forbedringer i brugen af grafikkort ved videovisning, og i december 2021 skete der en optimering i gengivelse af videopreviews under videoopkald. Hver enkelt af disse opdateringer har optimeret strømforbruget gradvist.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job