Det har været et afsindigt år på cpu-markedet - og nu haler AMD for alvor ind på Intel

Der bliver slået rekorder til højre og venstre i det boomende pc-marked.

Artikel top billede

AMD tog sig en stor luns af det lukrative server-marked i 2021 med blandt andet top-processoren Epyc.

Pc-markedet har været glohedt i 2021, med et styksalg der har været uden lige i godt ti år.

Med den generelle udvikling in mente, kan chip-producenten AMD se tilbage på et endnu mere forrygende år, for efter en lange række år hvor ærkerivalen Intel klart har domineret i processor-gamet.

De seneste kuld af AMD’s Ryzen processorer har dog bevist, at AMD kan være med og endda overhale Intel målt på ydelse og pris, som af samme grund siver markedsandele.

Seneste opgørelse fra analysehuset Mercury Research viser nu, at AMD's overtagelse af Intels markedsandele for alvor tager fart. Det skriver PCWorld.

Vinder tre ud af fire gange

Kampen mellem Intel og AMD afgøres på tre fronter: Det store laptop-marked, det lukrative server-marked samt det entusiast-prægede desktop-marked.

Her findes AMD’s største sejr i server-markedet, hvor AMD’s markedsandele eksploderer fra 7,1 til 10,7 procent. Det svarer til en vækst på over 50 procent over det seneste år. Målt i procentpoint er fremgangen på 3,6.

Blandt de bærbare maskiner, hvor selskabet er at finde i over en ud af fem maskiner (21,6 procent) i fjerde kvartal 2021. Det svarer til en fremgang til 2,6 procentpoint over det seneste år.

AMD mister dog terræn til Intel i desktop-markedet, hvor selskabet må afgive hele 3,1 procentpoint til Intel, så det ryger fra 19,3 til 16,2 procent af markedet.

Målt over det samlede x86-processor marked, som deles af Intel og AMD, kan AMD nu bryste sig af at være at finde på 25,6 procent af systemerne derude – hele 3,9 procentpoint mere end tidligere.

Selskabets vækst skal også findes i IoT og særligt konsolmarkedet, hvor AMD’s processorer er at finde ombord i både Microsofts og Sonys nyeste spillekonsoller.

Et afsindigt år

I baggrunden til Intels og AMD’s dyst om processor-markedet er den vilde udvikling, som pc-markedet generelt er inde i.

”Fjerde kvartal 2021 og årsresultatet byder på flere rekorder end jeg kan nemt kan udtrykke,” siger Mercurys chefanalytiker Dean McCarron.

”Så selv om der sker forskydninger i markedsandele, er det værd at bide mærke i, at det har været et rekordår for både laptop-, desktop- og server-markedet – målt på både styksalg og omsætning”.

Dertil kommer, at ud over det boomende marked for x86-processorer, er andre computer-processorer også i vild vækst. Pc’er baseret på ARM tegner sig nu for 9,5 procent af markedet, hvoraf Apples og sine M1-baserede Macs snupper de 8,3 procent – 3,4 procentpoint mere end i sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos