Det har været et afsindigt år på cpu-markedet - og nu haler AMD for alvor ind på Intel

Der bliver slået rekorder til højre og venstre i det boomende pc-marked.

Artikel top billede

AMD tog sig en stor luns af det lukrative server-marked i 2021 med blandt andet top-processoren Epyc.

Pc-markedet har været glohedt i 2021, med et styksalg der har været uden lige i godt ti år.

Med den generelle udvikling in mente, kan chip-producenten AMD se tilbage på et endnu mere forrygende år, for efter en lange række år hvor ærkerivalen Intel klart har domineret i processor-gamet.

De seneste kuld af AMD’s Ryzen processorer har dog bevist, at AMD kan være med og endda overhale Intel målt på ydelse og pris, som af samme grund siver markedsandele.

Seneste opgørelse fra analysehuset Mercury Research viser nu, at AMD's overtagelse af Intels markedsandele for alvor tager fart. Det skriver PCWorld.

Vinder tre ud af fire gange

Kampen mellem Intel og AMD afgøres på tre fronter: Det store laptop-marked, det lukrative server-marked samt det entusiast-prægede desktop-marked.

Her findes AMD’s største sejr i server-markedet, hvor AMD’s markedsandele eksploderer fra 7,1 til 10,7 procent. Det svarer til en vækst på over 50 procent over det seneste år. Målt i procentpoint er fremgangen på 3,6.

Blandt de bærbare maskiner, hvor selskabet er at finde i over en ud af fem maskiner (21,6 procent) i fjerde kvartal 2021. Det svarer til en fremgang til 2,6 procentpoint over det seneste år.

AMD mister dog terræn til Intel i desktop-markedet, hvor selskabet må afgive hele 3,1 procentpoint til Intel, så det ryger fra 19,3 til 16,2 procent af markedet.

Målt over det samlede x86-processor marked, som deles af Intel og AMD, kan AMD nu bryste sig af at være at finde på 25,6 procent af systemerne derude – hele 3,9 procentpoint mere end tidligere.

Selskabets vækst skal også findes i IoT og særligt konsolmarkedet, hvor AMD’s processorer er at finde ombord i både Microsofts og Sonys nyeste spillekonsoller.

Et afsindigt år

I baggrunden til Intels og AMD’s dyst om processor-markedet er den vilde udvikling, som pc-markedet generelt er inde i.

”Fjerde kvartal 2021 og årsresultatet byder på flere rekorder end jeg kan nemt kan udtrykke,” siger Mercurys chefanalytiker Dean McCarron.

”Så selv om der sker forskydninger i markedsandele, er det værd at bide mærke i, at det har været et rekordår for både laptop-, desktop- og server-markedet – målt på både styksalg og omsætning”.

Dertil kommer, at ud over det boomende marked for x86-processorer, er andre computer-processorer også i vild vækst. Pc’er baseret på ARM tegner sig nu for 9,5 procent af markedet, hvoraf Apples og sine M1-baserede Macs snupper de 8,3 procent – 3,4 procentpoint mere end i sidste år.

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S