Det har været et afsindigt år på cpu-markedet - og nu haler AMD for alvor ind på Intel

Der bliver slået rekorder til højre og venstre i det boomende pc-marked.

Artikel top billede

AMD tog sig en stor luns af det lukrative server-marked i 2021 med blandt andet top-processoren Epyc.

Pc-markedet har været glohedt i 2021, med et styksalg der har været uden lige i godt ti år.

Med den generelle udvikling in mente, kan chip-producenten AMD se tilbage på et endnu mere forrygende år, for efter en lange række år hvor ærkerivalen Intel klart har domineret i processor-gamet.

De seneste kuld af AMD’s Ryzen processorer har dog bevist, at AMD kan være med og endda overhale Intel målt på ydelse og pris, som af samme grund siver markedsandele.

Seneste opgørelse fra analysehuset Mercury Research viser nu, at AMD's overtagelse af Intels markedsandele for alvor tager fart. Det skriver PCWorld.

Vinder tre ud af fire gange

Kampen mellem Intel og AMD afgøres på tre fronter: Det store laptop-marked, det lukrative server-marked samt det entusiast-prægede desktop-marked.

Her findes AMD’s største sejr i server-markedet, hvor AMD’s markedsandele eksploderer fra 7,1 til 10,7 procent. Det svarer til en vækst på over 50 procent over det seneste år. Målt i procentpoint er fremgangen på 3,6.

Blandt de bærbare maskiner, hvor selskabet er at finde i over en ud af fem maskiner (21,6 procent) i fjerde kvartal 2021. Det svarer til en fremgang til 2,6 procentpoint over det seneste år.

AMD mister dog terræn til Intel i desktop-markedet, hvor selskabet må afgive hele 3,1 procentpoint til Intel, så det ryger fra 19,3 til 16,2 procent af markedet.

Målt over det samlede x86-processor marked, som deles af Intel og AMD, kan AMD nu bryste sig af at være at finde på 25,6 procent af systemerne derude – hele 3,9 procentpoint mere end tidligere.

Selskabets vækst skal også findes i IoT og særligt konsolmarkedet, hvor AMD’s processorer er at finde ombord i både Microsofts og Sonys nyeste spillekonsoller.

Et afsindigt år

I baggrunden til Intels og AMD’s dyst om processor-markedet er den vilde udvikling, som pc-markedet generelt er inde i.

”Fjerde kvartal 2021 og årsresultatet byder på flere rekorder end jeg kan nemt kan udtrykke,” siger Mercurys chefanalytiker Dean McCarron.

”Så selv om der sker forskydninger i markedsandele, er det værd at bide mærke i, at det har været et rekordår for både laptop-, desktop- og server-markedet – målt på både styksalg og omsætning”.

Dertil kommer, at ud over det boomende marked for x86-processorer, er andre computer-processorer også i vild vækst. Pc’er baseret på ARM tegner sig nu for 9,5 procent af markedet, hvoraf Apples og sine M1-baserede Macs snupper de 8,3 procent – 3,4 procentpoint mere end i sidste år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S