Apple hæver lønnen for ansatte i USA

Visse ansatte hos Apple i USA kan se frem til en lønfremgang på op til 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Apple hæver lønnen for mange af sine amerikanske detailansatte i selskabets butikker samt salgspersonel, skriver Bloomberg.

Der er tale om en lønforhøjelse på mellem to og 10 procent afhængigt af butikkens placering og den ansattes rolle. Stigningerne gælder også for Apples supporttjeneste Geniusbar.

Lønstigningen sker som følge af situationen på det amerikanske arbejdsmarked, forventningerne om inflation og utilfredshed blandt de ansatte vedrørende arbejdsforholdene under pandemien.

Det er ikke alle arbejdere, der vil modtage lønforhøjelsen, og ikke alle butikker er blevet informeret endnu, men det fremgår ikke konkret, hvilke butikker, der er tale om, skriver mediet.

Lønforhøjelserne vil ifølge Bloomberg træde i kraft i denne måned og er separeret fra den sædvanlige årlige lønforhøjelse.

Sidste september gav Apple deres ansatte en engangsbonus på 1000 dollar.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job