Apple hæver lønnen for ansatte i USA

Visse ansatte hos Apple i USA kan se frem til en lønfremgang på op til 10 procent.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Apple hæver lønnen for mange af sine amerikanske detailansatte i selskabets butikker samt salgspersonel, skriver Bloomberg.

Der er tale om en lønforhøjelse på mellem to og 10 procent afhængigt af butikkens placering og den ansattes rolle. Stigningerne gælder også for Apples supporttjeneste Geniusbar.

Lønstigningen sker som følge af situationen på det amerikanske arbejdsmarked, forventningerne om inflation og utilfredshed blandt de ansatte vedrørende arbejdsforholdene under pandemien.

Det er ikke alle arbejdere, der vil modtage lønforhøjelsen, og ikke alle butikker er blevet informeret endnu, men det fremgår ikke konkret, hvilke butikker, der er tale om, skriver mediet.

Lønforhøjelserne vil ifølge Bloomberg træde i kraft i denne måned og er separeret fra den sædvanlige årlige lønforhøjelse.

Sidste september gav Apple deres ansatte en engangsbonus på 1000 dollar.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest