Dårlig kode-kvalitet kan føre til enorm ekstraregning for den offentlige sektor: "Man står lidt med hatten i hånden og håber på, at it-leverandørerne gør det godt"

Interview: Dårlig kvalitet af kode kan betyde, at offentlige kunder betaler dyre domme for it-løsninger. Men krav til kodekvalitet indgår sjældent, når it-løsninger udbydes. Det mener John Nedergaard, salgsdirektør hos Software Improvement Group (SIG). "Omkostningen til at drive og vedligeholde en it-løsning med en kvalitetsscore på to er dobbelt så høj som en med en score på fire," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor kan dårlig kodekvalitet betyde enorm ekstraregning for den offentlige sektor
  • Hvorfor det er vigtigt at have fokus på kodekvalitet
  • Hvordan virksomhed kan vurdere kodekvalitet i it-løsninger
  • Hvor store omkostningerne er for kode af dårlig kvalitet
1.146
5:45 min
En voldsom ekstraregning kan i det skjulte ligge og vokse sig større og større i den offentlige sektor.

Der er nemlig alt for lidt fokus på at stille krav til kvaliteten af de millioner linjer af software-kode, som hvert år bliver udviklet til den digitaliseringsglade danske offentlige sektor, der bruger milliarder af kroner på it.

Det selvom lav kodekvalitet risikerer at føre til it-løsninger, der er markant dyrere og mere tidskrævende at drive.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S