Dårlig kode-kvalitet kan føre til enorm ekstraregning for den offentlige sektor: "Man står lidt med hatten i hånden og håber på, at it-leverandørerne gør det godt"

Interview: Dårlig kvalitet af kode kan betyde, at offentlige kunder betaler dyre domme for it-løsninger. Men krav til kodekvalitet indgår sjældent, når it-løsninger udbydes. Det mener John Nedergaard, salgsdirektør hos Software Improvement Group (SIG). "Omkostningen til at drive og vedligeholde en it-løsning med en kvalitetsscore på to er dobbelt så høj som en med en score på fire," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor kan dårlig kodekvalitet betyde enorm ekstraregning for den offentlige sektor
  • Hvorfor det er vigtigt at have fokus på kodekvalitet
  • Hvordan virksomhed kan vurdere kodekvalitet i it-løsninger
  • Hvor store omkostningerne er for kode af dårlig kvalitet
1.146
5:45 min
En voldsom ekstraregning kan i det skjulte ligge og vokse sig større og større i den offentlige sektor.

Der er nemlig alt for lidt fokus på at stille krav til kvaliteten af de millioner linjer af software-kode, som hvert år bliver udviklet til den digitaliseringsglade danske offentlige sektor, der bruger milliarder af kroner på it.

Det selvom lav kodekvalitet risikerer at føre til it-løsninger, der er markant dyrere og mere tidskrævende at drive.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos