Dårlig kode-kvalitet kan føre til enorm ekstraregning for den offentlige sektor: "Man står lidt med hatten i hånden og håber på, at it-leverandørerne gør det godt"

Interview: Dårlig kvalitet af kode kan betyde, at offentlige kunder betaler dyre domme for it-løsninger. Men krav til kodekvalitet indgår sjældent, når it-løsninger udbydes. Det mener John Nedergaard, salgsdirektør hos Software Improvement Group (SIG). "Omkostningen til at drive og vedligeholde en it-løsning med en kvalitetsscore på to er dobbelt så høj som en med en score på fire," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor kan dårlig kodekvalitet betyde enorm ekstraregning for den offentlige sektor
  • Hvorfor det er vigtigt at have fokus på kodekvalitet
  • Hvordan virksomhed kan vurdere kodekvalitet i it-løsninger
  • Hvor store omkostningerne er for kode af dårlig kvalitet
1.146
5:45 min
En voldsom ekstraregning kan i det skjulte ligge og vokse sig større og større i den offentlige sektor.

Der er nemlig alt for lidt fokus på at stille krav til kvaliteten af de millioner linjer af software-kode, som hvert år bliver udviklet til den digitaliseringsglade danske offentlige sektor, der bruger milliarder af kroner på it.

Det selvom lav kodekvalitet risikerer at føre til it-løsninger, der er markant dyrere og mere tidskrævende at drive.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura