Stor vækst i køb og salg af brugte iPhones: Swappie får tilført 804 millioner kroner - Danske Bank investerer

Danske Bank er med til at investere i det fremadstormende refurbish-selskab Swappie, som nu får tilført 804 millioner kroner i sin hidtil største kapital-indsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Genbrug og bæredygtighed er blandt tidens helt store temaer, og det er noget som det finske refurbish-selskab Swappie for alvor tapper ind i.

Selskabet får nu tilført 804 millioner kroner i sin hidtil største kapitalindsprøjtning.

Pengene skal investeres i vækst i Europa - herunder i Danmark, hvor Swappie for tiden reklamerer heftigt for sine ydelser, som primært er køb af brugte iPhones, som istandsættes og dernæst sælges videre.

De mange penge kommer fra en række kapital-stærke investorer. Blandt dem finder vi Danske Bank Growth, Telia Ventures og kapitalfonden Verdane.

“Den nye kapitalindsprøjtning skal styrke virksomhedens vækst i Europa og Danmark samt gøre den cirkulære smartphone-økonomi mainstream for en bred forbrugerskare,” meddeler Swappie i en besked til Computerworld.

Det finske selskab, der blev etableret i 2016, varsler blandt andet en markant opmanding på medarbejdersiden.

Selskabet har i dag omkring 1.200 medarbejdere, og det er planen, at det med de mange penge i hånden nu vil ud og hyre yderligere 1.000 mand.

Selskabet har i Danmark ingen butikker, men er helt onlinebaseret. Det betyder, at man som sælger får prisestimat og lignende online, hvorefter man skal sende sin brugte iPhone med posten til Finland.

Swappie har nu i alt siden sommeren 2020 modtaget godt en milliard kroner i kapital fra en række investorer.

“Markedet for istandsatte smartphones er enormt. Kun 25 procent brugte telefoner sælges, så der er et enormt potentiale for istandsatte telefoner. Hos Swappie ser vi dette som en fantastisk mulighed for at styrke vores indsats om at udvide vores nuværende europæiske aktiviteter,” meddeler COO Emma Lehikoinen.

Swappie meddeler, at selskabet indtil videre har istandsat mere end en million brugte smartphones.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS