Microsofts venturefond laver første tilføjelse til porteføljen i år – se de seneste fem her

Microsofts venturefond M12, der blandt andet ejer en andel i quiz-app’en Kahoot, har foretaget endnu en investering inden for AI.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Microsofts venturefond M12 har tilføjet et nyt selskab til porteføljen, da fonden har investeret i New York-selskabet Wallaroo, som beskrives som en virksomhedsplatform for kunstig intelligens og machine learning.

Det fremgår af M12’s hjemmeside.

"Et af mine yndlingsaspekter af diligence-processen er at tale med en startups kunder. Når en kunde er synligt begejstret for at tale om en virksomheds produkt under et referenceopkald, er det altid et godt tegn," skriver Priyanka Mitra, der har titlen principal hos M12, i meddelelsen.

Da M12 går efter softwarevirksomheder i det tidlige stadie, passer Wallaroo godt ind med sine fokusområder.

"Wallaroo falder inden for det nye område af Machine Learning Operations, eller ‘MLO’er’. MLO’er anvender Devops-principper såsom kontinuerlig integration, levering og implementering for at øge effektiviteten og effektiviteten af ​​maskinlærings-workflow og for at gøre det lettere for virksomheder at bygge og skalere maskinlæringsmodeller," skriver Priyanka Mitra i meddelelsen.

Det er planen, at Wallaroo skal bruge finansieringen på at opbygge deres team og accelerere produktudvikling, udvikle deres community-udgave, investere i go-to-market og udvide deres kundebase på virksomheds- og udviklerniveau, fremgår det.

Investeringens beløb fremgår ikke.

Seneste investeringer

Wallaroo er M12’s første tilføjelse til porteføljen i år, men fonden har investeringer i omkring 100 virksomheder, herunder quiz-appen Kahoot.

Inden Wallaroo var den seneste tilføjelse NFT-virksomheden Palm NFT Studio i december 2021.

Før da var det Blackshark.ai, som arbejder med 3D-modeller af jordens overflade, tilbage i november 2021.

Tilbage i september investerede fonden i Growthspace, som arbejder med e-læring og Truepic, som laver software inden for sikkerhed i forhold til deepfakes og billedmanipualtion.

M12 har kontorer i San Francisco, Seattle, London, Tel Aviv og Bengaluru.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job