EU-tilsyn skal undersøge brug af amerikanske cloud-tjenester

22 EU-landes datatilsyn er gået sammen for at se nærmere på, om en lang række offentlige myndigheder lever op til GDPR med deres brug af amerikanske clous-platforme. Undersøgelsen kan kaste lys på et betændt enme efter Schrems II.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

I mere end et år har der været tvivl om brugen af amerikanske cloud-leverandører. Det får nu en lang række datatilsyn i EU til at se nærmere på brugen af cloud.

22 EU-lande skal i fællesskab undersøge de offentlige myndigheder i EU's brug af de omdiskuterede cloud-tjenester.

"Brugen af cloud hos organisationer i EU er fordoblet i løbet af de seneste seks år. Covid-19 pandemien har sat gang i en yderligere transformation af organisationer, som mange offentlige organisationer bruger til cloud-teknologien. Det betyder dog, at offentlige sektorer kan stå over for problemer med at benytte de rette teknologier og stadig leve op til EU's persondatalove," skriver EDPB, der er sammenslutningen af EU's datatilsyn i en pressemeddelelse.

Brugen af cloud-tjenester blev igen aktuel da Stockholm Kommune for få uger siden offentliggjorde, at kommunen ikke kunne bruge cloud-tjenesten Microsoft 365.

Stockholm Kommune mente ikke, at man kunne tage tjenesten i brug og samtidig leve op til GDPR.

Med den nye undersøgelse vil EDPB se nærmere på hele 75 offentlige myndigheder og deres brug af cloud-tjenester.

De mange tilsyn kommer til enkeltvis at se nærmere på organisationerne i deres eget land, og herefter vil EDPB udgive en rapport med de endelige resultater. Den forventes at være klar inden årsskiftet.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job