EU-tilsyn skal undersøge brug af amerikanske cloud-tjenester

22 EU-landes datatilsyn er gået sammen for at se nærmere på, om en lang række offentlige myndigheder lever op til GDPR med deres brug af amerikanske clous-platforme. Undersøgelsen kan kaste lys på et betændt enme efter Schrems II.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

I mere end et år har der været tvivl om brugen af amerikanske cloud-leverandører. Det får nu en lang række datatilsyn i EU til at se nærmere på brugen af cloud.

22 EU-lande skal i fællesskab undersøge de offentlige myndigheder i EU's brug af de omdiskuterede cloud-tjenester.

"Brugen af cloud hos organisationer i EU er fordoblet i løbet af de seneste seks år. Covid-19 pandemien har sat gang i en yderligere transformation af organisationer, som mange offentlige organisationer bruger til cloud-teknologien. Det betyder dog, at offentlige sektorer kan stå over for problemer med at benytte de rette teknologier og stadig leve op til EU's persondatalove," skriver EDPB, der er sammenslutningen af EU's datatilsyn i en pressemeddelelse.

Brugen af cloud-tjenester blev igen aktuel da Stockholm Kommune for få uger siden offentliggjorde, at kommunen ikke kunne bruge cloud-tjenesten Microsoft 365.

Stockholm Kommune mente ikke, at man kunne tage tjenesten i brug og samtidig leve op til GDPR.

Med den nye undersøgelse vil EDPB se nærmere på hele 75 offentlige myndigheder og deres brug af cloud-tjenester.

De mange tilsyn kommer til enkeltvis at se nærmere på organisationerne i deres eget land, og herefter vil EDPB udgive en rapport med de endelige resultater. Den forventes at være klar inden årsskiftet.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura