Ukraines forsvarsministerium og banker ramt af hacker-angreb

Mens situationen mellem Rusland og Ukraine spidser til, er det ukrainske forsvarsministerium samt en række af landets banker ramt af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Det ukrainske forsvarsministerium og to af landets store banker er ramt af hacker-angreb, som har afskåret dem fra omverdenen.

Hacker-angrebet rammer midt under den tilspidsede situation mellem Rusland og Ukraine, der er så alvorligt, at det meget vel kan føre til udbrud af krig i Europa i løbet af de kommende dage.

Ukraines cyber-myndigheder mener, at det er Rusland, der står bag hacker-angrebet og kalder det for ‘et beskidt trick.’

Ukraine har tidligere beskyldt Rusland for tidligere at have stået bag lignende hacker-angreb.

Forsvarsministeriet og bankerne blev lagt ned af relativt simple DDoS-angreb.

Det ukrainske forsvarsministerium meddeler på sit website, at websitet er nede på grund af vedligehold, mens ministeriet ifølge Reuters meddeler på Twitter, at det arbejder på at få alle de ramte systemer på benene igen.

Ifølge Reuters har det amerikanske DDoS-analyseselskab Cloudfare dog ikke noteret sig nogen ‘større DDoS-aktivitet i Ukraine i de seneste dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S