Ukraines forsvarsministerium og banker ramt af hacker-angreb

Mens situationen mellem Rusland og Ukraine spidser til, er det ukrainske forsvarsministerium samt en række af landets banker ramt af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Det ukrainske forsvarsministerium og to af landets store banker er ramt af hacker-angreb, som har afskåret dem fra omverdenen.

Hacker-angrebet rammer midt under den tilspidsede situation mellem Rusland og Ukraine, der er så alvorligt, at det meget vel kan føre til udbrud af krig i Europa i løbet af de kommende dage.

Ukraines cyber-myndigheder mener, at det er Rusland, der står bag hacker-angrebet og kalder det for ‘et beskidt trick.’

Ukraine har tidligere beskyldt Rusland for tidligere at have stået bag lignende hacker-angreb.

Forsvarsministeriet og bankerne blev lagt ned af relativt simple DDoS-angreb.

Det ukrainske forsvarsministerium meddeler på sit website, at websitet er nede på grund af vedligehold, mens ministeriet ifølge Reuters meddeler på Twitter, at det arbejder på at få alle de ramte systemer på benene igen.

Ifølge Reuters har det amerikanske DDoS-analyseselskab Cloudfare dog ikke noteret sig nogen ‘større DDoS-aktivitet i Ukraine i de seneste dage.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job