Ukraines forsvarsministerium og banker ramt af hacker-angreb

Mens situationen mellem Rusland og Ukraine spidser til, er det ukrainske forsvarsministerium samt en række af landets banker ramt af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Det ukrainske forsvarsministerium og to af landets store banker er ramt af hacker-angreb, som har afskåret dem fra omverdenen.

Hacker-angrebet rammer midt under den tilspidsede situation mellem Rusland og Ukraine, der er så alvorligt, at det meget vel kan føre til udbrud af krig i Europa i løbet af de kommende dage.

Ukraines cyber-myndigheder mener, at det er Rusland, der står bag hacker-angrebet og kalder det for ‘et beskidt trick.’

Ukraine har tidligere beskyldt Rusland for tidligere at have stået bag lignende hacker-angreb.

Forsvarsministeriet og bankerne blev lagt ned af relativt simple DDoS-angreb.

Det ukrainske forsvarsministerium meddeler på sit website, at websitet er nede på grund af vedligehold, mens ministeriet ifølge Reuters meddeler på Twitter, at det arbejder på at få alle de ramte systemer på benene igen.

Ifølge Reuters har det amerikanske DDoS-analyseselskab Cloudfare dog ikke noteret sig nogen ‘større DDoS-aktivitet i Ukraine i de seneste dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse