Ukraines forsvarsministerium og banker ramt af hacker-angreb

Mens situationen mellem Rusland og Ukraine spidser til, er det ukrainske forsvarsministerium samt en række af landets banker ramt af hacker-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Det ukrainske forsvarsministerium og to af landets store banker er ramt af hacker-angreb, som har afskåret dem fra omverdenen.

Hacker-angrebet rammer midt under den tilspidsede situation mellem Rusland og Ukraine, der er så alvorligt, at det meget vel kan føre til udbrud af krig i Europa i løbet af de kommende dage.

Ukraines cyber-myndigheder mener, at det er Rusland, der står bag hacker-angrebet og kalder det for ‘et beskidt trick.’

Ukraine har tidligere beskyldt Rusland for tidligere at have stået bag lignende hacker-angreb.

Forsvarsministeriet og bankerne blev lagt ned af relativt simple DDoS-angreb.

Det ukrainske forsvarsministerium meddeler på sit website, at websitet er nede på grund af vedligehold, mens ministeriet ifølge Reuters meddeler på Twitter, at det arbejder på at få alle de ramte systemer på benene igen.

Ifølge Reuters har det amerikanske DDoS-analyseselskab Cloudfare dog ikke noteret sig nogen ‘større DDoS-aktivitet i Ukraine i de seneste dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job