Morgen-briefing: Danske it-konsulenter er blandt dem, der sidder mest ned på deres popo / SimCorp-ledelse anskaffer aktier for millioner / Der er lang vej til AI-standard er på plads i EU

It-konsulenter er blandt dem, der sidder mest ned på deres popo. SimCorp-ledelse anskaffer aktier for millioner. Der er lang vej til AI-standard er på plads i EU. Intel køber chip-selskabet Tower Seminconductor. Snapchat og Ticketmaster indleder samarbejde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til torsdagens morgen-briefing fra Computerworld, der er sammensat af Dan Jensen.

Danske it-konsulenter er blandt dem, der sidder mest ned på deres popo

Er du it-konsulent, er du højst sandsynligt et af de mennesker i Danmark, der sidder mest ned i dit arbejdsliv.

En ny undersøgelse fra Arbejdstilsynet viser i hvert fald, at it-konsulenterne er blandt de faggrupper, hvor flest sidder ned længst tid i løbet af en arbejdsdag.

91,7 procent af it-konsulenterne svarer i undersøgelsen, at de sidder ned i mindst 75 procent af deres arbejdsdag. Kun én faggruppe ligger højere, nemlig journalister (denne signatur sidder også ned, mens dette skrives).

Også psykologer, jurister, bogholdere og revisorer tilbringer meget tid på deres popo. Og en større andel af kvinder end mænd vil gerne sidde på deres flade, mens arbejdsopgaverne løses, viser undersøgelsen.

Du kan selv gå på opdagelse i den ret omfattende undersøgelse, som du finder her.

SimCorp-ledelse anskaffer aktier for millioner

I kølvandet på SimCorps regnskabs-aflæggelse forleden har SimCorps ledelse anskaffet sig aktier i selskabet for samlet set millioner af kroner.

En fondsbørs-meddelelse viser, at bestyrelsesmedlemmerne har modtaget aktier for nogle hundrede tusinder kroner hver: Bestyrelsesformand Peter Schutze har eksempelvis modtaget aktier for 328.000 kroner, mens næstformand Morten Hübbe har modtaget aktier for knap en kvart million kroner.

Produkt-direktør Georg Hetrodt har købt aktier for 3,1 millioner kroner, mens CFO Michael Rosenvold har købt akter for knap tre millioner kroner.

Selskabet nye direktør, Christian Kromann, har købt aktier i to omgange for knap en million kroner.

Der er lang vej til AI-standard er på plads i EU

Der vil gå mere end et år, inden EU er på klar med regler for brug af kunstig intelligens i Europa - herunder regler for håndtering af de omstridte teknologier til ansigtsgenkendelse.

EU-Kommissionen fremlagde i fjor et lovforslag om brugen af AI, som i dag er et område, der er teknologisk domineret af USA og Kina.

Forslaget skal nu diskuteres og forhandles og dernæst vedtages i både EU-Parlamentet og i de enkelte EU-lande, og det er en proces, der tager tid.

Ifølge Reuters vil EU-Parlamentet eventuelt kunne nå til afstemning i november, hvorefter emnet skal drøftes i de enkelte lande.

Intel køber chip-selskabet Tower Seminconductor

Intel overtager det israelske chip-selskab Tower Semiconductor og lægger 5,4 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Det er en kende lavere end den pris, som rygterne tidligere på ugen ville vide, at Intel ville betale for det israelske selskab.

Tower Semiconductor er specialiseret i blandt andet RF, såkaldt silicium germanium (SiGe) og industrielle sensorer samt i EDA - electronic design automation, meddeler Intel.

Selskabet ser store muligheder i Towers placering i ‘høj-vækst markeder som mobil-, bil- og energi-sektorerne.

Du kan læse mere om opkøbet hos Intel her.

Snapchat og Ticketmaster indleder samarbejde

Med et nyt samarbejde mellem Snapchat og Ticketmaster vil du nu kunne købe billetter gennem Ticketmaster inde i selve Snapchat-appen.

Desuden vil man i Snapchat kunne blive præsenteret for arrangementer på samme måde, som man i dag kan blive ‘præsenteret’ for sine venner i Snap Map.

Snapchat meddeler, at det er første gang, at selskabet har integreret en partner ind i Snap Map via sin såkaldte Layser-teknologi. Snapchat anvendes af mere end en kvart milliard brugere hver måned.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos