Chip-branchen satte omsætnings-rekord i 2021: Skovler penge ind

Aldrig tidligere har chip-industrien omsat for så mange penge som i 2021, hvor salget af chip steg med hele 26 procent i forhold til 2020.

Artikel top billede

Chip-industrien har kronede dage i en tid, der elles plages af global mangel på især mikro-chip.

Den globale chip-industri har nemlig aldrig nogensinde før omsat for så mange penge, som det var tilfældet i 2021.

Ifølge en ny opgørelse fra den internationale chip-organisation SIA - Semiconductor Industry Association - blev der i 2021 solgt chip i verden for mindst 556 milliarder dollar.

SIA repræsenterer stort set alle de amerikanske chip-producenter samt to tredjedele af chip-producenterne uden for USA.

De 556 milliarder kroner svarer til en stigning på 26 procent i forhold til salget i 2020.

Trods det tårnhøje salg kunne chip-producenterne sagtens have solgt endnu mere, hvis blot de havde været i stand til at følge med efterspørgslen.

Ifølge SIA blev der er i 2021 solgt 1,15 billioner halvledere.

Amerikanske Intel er sammen med Samsung størst i verden på området.

Udviklingen understreges af, at Intel i 2021 landede den største omsætning i 53 år.

https://www.computerworld.dk/art/259511/trods-global-chip-mangel-intel-lander-hoejeste-omsaetning-i-53-aar-to-forretningsomraader-buldrer-frem

Samme billede gjorde sig gældende for AMD, taiwanske TSMC og mange af de mindre producenter.

Der er for tiden politisk fokus i både USA og EU på at fremme udvidelse af chip-produktion, hvor ikke mindst 5G-telefoner, pc’er og store industrier - især bil-industrien - har brug for mange chip i også de kommende år.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job