Chip-branchen satte omsætnings-rekord i 2021: Skovler penge ind

Aldrig tidligere har chip-industrien omsat for så mange penge som i 2021, hvor salget af chip steg med hele 26 procent i forhold til 2020.

Artikel top billede

Chip-industrien har kronede dage i en tid, der elles plages af global mangel på især mikro-chip.

Den globale chip-industri har nemlig aldrig nogensinde før omsat for så mange penge, som det var tilfældet i 2021.

Ifølge en ny opgørelse fra den internationale chip-organisation SIA - Semiconductor Industry Association - blev der i 2021 solgt chip i verden for mindst 556 milliarder dollar.

SIA repræsenterer stort set alle de amerikanske chip-producenter samt to tredjedele af chip-producenterne uden for USA.

De 556 milliarder kroner svarer til en stigning på 26 procent i forhold til salget i 2020.

Trods det tårnhøje salg kunne chip-producenterne sagtens have solgt endnu mere, hvis blot de havde været i stand til at følge med efterspørgslen.

Ifølge SIA blev der er i 2021 solgt 1,15 billioner halvledere.

Amerikanske Intel er sammen med Samsung størst i verden på området.

Udviklingen understreges af, at Intel i 2021 landede den største omsætning i 53 år.

https://www.computerworld.dk/art/259511/trods-global-chip-mangel-intel-lander-hoejeste-omsaetning-i-53-aar-to-forretningsomraader-buldrer-frem

Samme billede gjorde sig gældende for AMD, taiwanske TSMC og mange af de mindre producenter.

Der er for tiden politisk fokus i både USA og EU på at fremme udvidelse af chip-produktion, hvor ikke mindst 5G-telefoner, pc’er og store industrier - især bil-industrien - har brug for mange chip i også de kommende år.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S