Chip-branchen satte omsætnings-rekord i 2021: Skovler penge ind

Aldrig tidligere har chip-industrien omsat for så mange penge som i 2021, hvor salget af chip steg med hele 26 procent i forhold til 2020.

Artikel top billede

Chip-industrien har kronede dage i en tid, der elles plages af global mangel på især mikro-chip.

Den globale chip-industri har nemlig aldrig nogensinde før omsat for så mange penge, som det var tilfældet i 2021.

Ifølge en ny opgørelse fra den internationale chip-organisation SIA - Semiconductor Industry Association - blev der i 2021 solgt chip i verden for mindst 556 milliarder dollar.

SIA repræsenterer stort set alle de amerikanske chip-producenter samt to tredjedele af chip-producenterne uden for USA.

De 556 milliarder kroner svarer til en stigning på 26 procent i forhold til salget i 2020.

Trods det tårnhøje salg kunne chip-producenterne sagtens have solgt endnu mere, hvis blot de havde været i stand til at følge med efterspørgslen.

Ifølge SIA blev der er i 2021 solgt 1,15 billioner halvledere.

Amerikanske Intel er sammen med Samsung størst i verden på området.

Udviklingen understreges af, at Intel i 2021 landede den største omsætning i 53 år.

https://www.computerworld.dk/art/259511/trods-global-chip-mangel-intel-lander-hoejeste-omsaetning-i-53-aar-to-forretningsomraader-buldrer-frem

Samme billede gjorde sig gældende for AMD, taiwanske TSMC og mange af de mindre producenter.

Der er for tiden politisk fokus i både USA og EU på at fremme udvidelse af chip-produktion, hvor ikke mindst 5G-telefoner, pc’er og store industrier - især bil-industrien - har brug for mange chip i også de kommende år.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen