Trods global chip-mangel: Intel lander højeste omsætning i 53 år - to forretningsområder buldrer frem

Intel har haft sit bedste år nogensinde, selv om hele chip-industrien har været præget af store leverings-problemer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hele den globale chipindustri har i lang tid været ramt af leveringsproblemer.

Alligevel landede Intel i 2021 den højeste omsætning nogensinde i selskabets 53-årige historie.

Intel omsatte i 2021 for 74,7 milliarder dollar. Det svarer til knap 505 milliarder kroner.

“Vi har leveret den højeste omsætning i selskabets historie,” lyder det fra topchef Pat Gelsinger.

Rekordomsætningen - der er et par procent højere end omsætningen i 2020 - er blevet landet, selv om Intel kæmper for at kapitalisere fuldt ud på den meget store efterspørgsel efter pc’er, som corona-krisen har ført med sig.

Samtidig er dele og råvarer blevet dyrere. Intels indtjening følger således ikke med væksten i omsætningen.

Bundlinien er dykket med fem procent i forhold til 2020 til nu 19,9 milliarder dollar.

Pat Gelsinger har tidligere peget på, at Intel sagtens kan levere, men at selskabets fremgang på ikke mindst pc-området bremses af manglende leveringer fra leverandører af andre chip til de pc’er, som Intel leverer til.

Intel og Gelsinger meddelte i oktober, at deres vurdering var, at chipkrisen ville fortsætte indtil i hvert fald 2023.

Ser vi på omsætningen, har Intel især haft stor fremgang i divisionen Mobileye (leverer til selvkørende biler) og IOTG (Internet of Things Group), mens omsætningen er faldet brat i NSG-divisionen, som leverer NAND-chip.

Du kan læse mere og se alle nøgletallene hos Intel her.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job