Digitaliseringsstyrelsen sætter turbo på udrulningen af MitID: Over én million brugere flyttet på rekordtid

Siden jul er mere end én million danskere blevet flyttet fra NemID til MitID. Det betyder samtidig, at Digitaliseringsstyrelsen for alvor har sat turbo på udrulningen af den nye offentlige tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange danskere, der er blevet flytte over på MitID
494
2:30 min
På få uger har Digitaliseringsstyrelsen sat turbo på at flytte danskerne fra NemID over på den nye løsning MitID.

Kort før jul kunne Computerworld fortælle, at Digitaliseringsstyrelsen haltede bagefter tidsplanen, og manglede mere end 200.000 danskere for at nå op på det daværende mål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS