En hyldest til Harald - og Dr. Jaap Haartsen - og den fantastiske teknologi, der gør så meget godt for mig

Opfundet af en hollænder og navngivet efter en dansk konge. Her er en hyldest til den teknologi, der sikrer mig gode stege, en hurtig cykel og en opladt veteranbil.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En god standard kan ikke fejres for ofte. Især ikke når det drejer som om en standard, der binder mine mange dimser sammen.
567
3 min
Harald Blåtand samlede som bekendt Danmark, vandt Norge og gjorde danerne kristne.

Og lidt mere end 1.000 år senere udødeliggjorde Jim Kardach fra Intel igen Harald, da han i 1996 navngav Bluetooth-teknologien efter den danske konge.

Selve standarden er dog opfundet af hollandske Jaap Haartsen fra Ericsson, som i 1994 etablerede grundlaget for standarden.

Og egentligt havde den første Bluetooth-telefon (efter sigende SonyEricsson T39) 20-års jubilæum sidste år.

Men en god standard kan ikke fejres for ofte. Især ikke når det drejer som om en standard, der binder mine mange dimser sammen.

Så her er tre eksempler på Bluetooths imponerende brede anvendelighed.

Det er eksempler, der sikrer mig en god steg, et sikkert gearskifte på min cykel, og at min veteranbil altid er køreklar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job