Bog: Derfor er svigtende koncentration ikke kun din egen skyld

Ny bog understreger, at teknologien er en vigtig – men langtfra den eneste – årsag til vores svigtende koncentrationsevne og giver bud på, hvordan vi får evnen til at holde fokus tilbage.

Artikel top billede

Hjernen er en utaknemmelig størrelse, der hurtigt keder sig og er nem at lede på afveje. Men teknologien – der ellers netop skulle gøre os mere produktive – har langtfra gjort det nemmere at holde fokus.

Apps, sociale medier, nyheder og notifikationer kæmper konstant om at aflede os i jagten på den mest værdifulde ressource af alle, nemlig vores opmærksomhed.

Det er emnet for den helt nye bog Stolen Focus: Why You Can't Pay Attention – and How to Think Deeply Again.

Forfatteren, Johann Hari, er journalist og har skrevet for en række af verdens mest respekterede tidskrifter. Desuden har han holdt to populære Ted Talk om hhv. afhængighed og depression.

Det er hver for sig emner, der rummer en del af forklaringen på, hvorfor vi så let lader os aflede og med stor fornøjelse igen og igen kravler ned i teknologiske kaninhuller: Det er enormt svært at lade være.

I Stolen Focus forklarer Hari, hvordan vi – når vi eksempelvis bruger 2-3 timer om dagen på telefon eller iPad – reelt mister langt mere tid. De mange skift koster mentale kræfter og gør det sværere at finde tilbage i sit flow, arbejde videre på den opgave eller bare læse videre i en bog.

Det svækker ikke bare nærværet, når vi er i selskab med venner, familie og kolleger, men skader også produktivitet og kvaliteten af vores arbejde.

Teknologien bærer dog ikke ansvaret alene. De to år med Covid-19 og deres uendelige strøm af elendige nyheder har hensat os i en tilstand af konstant vagtsomhed, der i sig selv skader evnen til deep work.

Har man desuden tendens til at spise en moderne kost med lidt for meget sukker og rigeligt med letomsættelige kulhydrater, gør de konstante udsving i blodsukkeret det endnu sværere at holde fast i det, man nu har gang i.

Nogle af disse faktorer vil måske være kendt stof, men Stolen Focus tager også fat på mulige løsninger – herunder behovet for selv at træffe og fastholde principbeslutninger om, hvordan man vil bruge sit liv og sin tid. For ellers tager andre bare beslutningen for os.

Hvis du vil vide mere om bogen, før den eventuelt ender på e-readeren eller som fysisk udgave i rygsækken, så har Johann Hari sammenfattet nogle af de centrale pointer i denne artikel fra Fast Company.

Og han går endnu mere i dybden i denne video, hvor han interviewes af den fremragende britiske skuespiller og samfundsdebattør Stephen Fry.

Titel: Stolen Focus: Why You Can't Pay Attention – and How to Think Deeply Again / Forfatter: Johann Hari

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos