Kina strammer grebet om Alibaba-imperiet: Ant Group skal kulegraves

Alibaba står endnu engang for skud, hvor myndighederne nu vil granske selskabets fintech-ben, Ant Group. Det medfører kurstæsk til aktien, der rammer et lavpunkt.

Artikel top billede

De kinesiske myndigheder fortsætter med at stramme den regulatoriske skrue om landets tech-giganter.

Det er en manøvre, der er stået på siden 2020, hvor præsident Xi Jinping lancerede 'Common Prosperity'-kampagnen. Siden er flere af landets store internetselskaber faldet drastisk i værdi.

For tredje dag i træk falder de kinesiske tech-aktier på børsen i Hong Kong. Det sker af ren frygt for den seneste regulering, der er på vej fra myndighederne, skriver Bloomberg.

Det brede kinesiske indeks falder med 3 procent, og her skiller ehandelsgiganten Alibaba sig ud med et større fald.

Selskabet, der er stiftet af Jack Ma, falder med næsten fire procent for anden dag i træk.

Det sker, da de kinesiske myndigheder igen har kastet sig over selskabets fintech-ben, Ant Group.

En undersøgelse af Ant Groups forbindelser til andre store statslige virksomheder skulle være beordret fra øverste hold i Beijing. Her skal virksomhedernes finansielle eksponering og eventuelle forbindelser til Ant Group granskes.

Ant Group udspringer af Alibaba, og tilbage i januar sidste år var det meningen, at selskabet skulle børsnoteres. Der var udsigt til den støreste notering nogensinde, men her fik myndigheder stukket en kæp i hjulpet på projektet, der blev lagt i graven.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen