Direktør Preben Angelo klar med borgerforslag efter hacker-angreb: Forlanger flere politi-ressourcer til opklaring af cyberangreb

Et nyt borgerforslag opstået i asken af et ransomware-angreb tidligere på året er nu offentligt på borgerforslag.dk. Bag forslaget står direktør i RealMæglerne, Preben Merrild Angelo, og budskabet er klart: Der skal flere ressourcer og kompetencer til politiet på it-kriminalitetsområdet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / GREGERS KIRDORF)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hvad borgerforslaget der siger "nej tak" til it-kriminalitet indebærer.
477
2:30 min
I et nyt borgerforslag forsøger direktør for Realmæglerne Preben Merrild Angelo med tre medstiftere - der alle tæller medlemmer af ejendomsmægler-kædens bestyrelse - at gennemtrumfe et politisk eftersyn af politiets midler på cybersikkerhedsområdet.

Forslaget er et opråb til politikerne om, at både for virksomheder og almindelige borgere, er hjælpen til opklaring af it-kriminalitet i dag utilfredsstillende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS