Nye logningsregler står til at træde i kraft om en uge: Lovgivning kan afbryde årelang millionsag i Højesteret

Allerede 3. marts kan Danmark få et sæt nye logningsregler, der skal erstatte de nuværende, der længe har været i klar strid med EU-retten. Det har taget adskillige år, men nu er de på vej, og det kan ende med at skyde sag hos Højesteret til hjørne.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den berygtede logningssag på fem minutter
  • Derfor kan sag i Højesteret ende med at blive aflyst
1.086
5:30 min
Den omstridte og berygtede logningsbekendtgørelse er på vej i en ny udgave.

Loven, der har pålagt televirksomheder en masseovervågning af, hvor danskernes mobiltelefoner befinder sig, er i flere år blevet forsømt at blive revideret.

Selv har Justitsministeriet erkendt, at de danske regler har været nødvendige at ændre siden en dom ved EU-Domstolen 6. oktober 2020.

Tæt på halvandet år senere er de nye logningsregler på vej.

Torsdag er der tredje-behandling i Folketinget, hvilket med et flertal bestående af regeringen, Venstre, Konservative, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige forventes at gå glat igennem.

Bliver den nye lovgivning effektueret vil den samtidig underløbe en helt central sag i Højesteret.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos