Nye logningsregler står til at træde i kraft om en uge: Lovgivning kan afbryde årelang millionsag i Højesteret

Allerede 3. marts kan Danmark få et sæt nye logningsregler, der skal erstatte de nuværende, der længe har været i klar strid med EU-retten. Det har taget adskillige år, men nu er de på vej, og det kan ende med at skyde sag hos Højesteret til hjørne.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den berygtede logningssag på fem minutter
  • Derfor kan sag i Højesteret ende med at blive aflyst
1.086
5:30 min
Den omstridte og berygtede logningsbekendtgørelse er på vej i en ny udgave.

Loven, der har pålagt televirksomheder en masseovervågning af, hvor danskernes mobiltelefoner befinder sig, er i flere år blevet forsømt at blive revideret.

Selv har Justitsministeriet erkendt, at de danske regler har været nødvendige at ændre siden en dom ved EU-Domstolen 6. oktober 2020.

Tæt på halvandet år senere er de nye logningsregler på vej.

Torsdag er der tredje-behandling i Folketinget, hvilket med et flertal bestående af regeringen, Venstre, Konservative, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige forventes at gå glat igennem.

Bliver den nye lovgivning effektueret vil den samtidig underløbe en helt central sag i Højesteret.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS