Nye logningsregler står til at træde i kraft om en uge: Lovgivning kan afbryde årelang millionsag i Højesteret

Allerede 3. marts kan Danmark få et sæt nye logningsregler, der skal erstatte de nuværende, der længe har været i klar strid med EU-retten. Det har taget adskillige år, men nu er de på vej, og det kan ende med at skyde sag hos Højesteret til hjørne.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk/Per Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den berygtede logningssag på fem minutter
  • Derfor kan sag i Højesteret ende med at blive aflyst
1.086
5:30 min
Den omstridte og berygtede logningsbekendtgørelse er på vej i en ny udgave.

Loven, der har pålagt televirksomheder en masseovervågning af, hvor danskernes mobiltelefoner befinder sig, er i flere år blevet forsømt at blive revideret.

Selv har Justitsministeriet erkendt, at de danske regler har været nødvendige at ændre siden en dom ved EU-Domstolen 6. oktober 2020.

Tæt på halvandet år senere er de nye logningsregler på vej.

Torsdag er der tredje-behandling i Folketinget, hvilket med et flertal bestående af regeringen, Venstre, Konservative, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige forventes at gå glat igennem.

Bliver den nye lovgivning effektueret vil den samtidig underløbe en helt central sag i Højesteret.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job