Danske Interlogic i Ukraine: "Det er lidt mærkeligt, for i Danmark er man ved at gå i panik over det hele. Men hernede er ukrainerne rimelig afslappede"

Interview: Outsourcing-selskabet Interlogic har mere end 300 ansatte i Lviv i Ukraine. Samtlige medarbejdere har fået tilbuddet om at flytte til Polen, hvor selskabet har en afdeling, men interessen har været forsvindende lille, oplyser CFO og ejer, Søren Thomsen.

Artikel top billede

(Foto: Søren Thomsen privatfoto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan Interlogic med 300 medarbejdere i Ukraine håndterer situationen
875
4:30 min
Søren Thomsen fløj til Ukraine i går 21. februar. I dag melder internationale medier om russisk indtog i Østukraine, og der spekuleres i, hvorvidt den omtalte invasion er begyndt eller ej.

Panikken har været til at mærke i Danmark. Det er heller ikke gået Søren Thomsens næse forbi, men da han ankom til Lviv i Vestukraine, blev den paniske stemning manet helt til jorden.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS