Chip-krisen kan blive forværret af krigen i Ukraine

Stigende priser på neongas som følge af den russiske invasion af Ukraine kan forværre den globale chipkrise.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Den globale chip-produktion er afhængig af ukrainsk gas, og derfor kan den aktuelle krig i Ukraine være med til at forværre den chip-mangel, som i øjeblikket presser mange brancher.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters bliver der i chipproduktionen anvendt laser-teknologi, der gør brug af neon-gas.

Og 90 procent af den gas, som bliver brugt i den amerikanske chipproduktion, kommer fra Ukraine.

Ifølge JP Morgen kommer omkring halvdelen af den neongas som Intel bruger fra Østeuropa.

Samtidig bliver metallet af palladium også brugt i chipproduktionen, og her kommer 35 procent af den palladium, som bliver brugt i chipproduktionen, fra Rusland.

Krim-krise førte til prisstigninger

Den russiske besættelse af Krim i 2014 førte også til højere neon-gas-priser, men dengang var chip-producenterne i stand til at håndtere prisstigninger.

Reuters konstaterer dog i den forbindelse, at den nuværende krise ser ud til at blive langt større og få mere vidtrækkende konsekvenser.

Før krigen brød ud i Ukraine vurderede det internationale konsulenthus Deloitte, at chipkrisen vil fortsætte i hele 2022, men kunne være ovestået i begyndelsen af 2023.

Chipkrisen har ikke blot ramt it-branchen, men også mange store industriselskaber er blevet ramt. Især bilproducenterne har været hårdt ramt.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job