Så hårdt rammer chipkrisen europæiske bilproducenter

To europæiske bilgiganter leverede mere end én million færre biler i tredje kvartal på grund af den globale mangel på mikrochips, men de forventer begge større leverancer i de kommende kvartaler.

Artikel top billede

Flere europæiske bilproducenter bliver nu hårdt ramt af konsekvenserne af den globale chipkrise.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters må Volkswagen og den nye europæiske bilgigant Stellantis, der er en fusion af PSA Group og Fiat Chrystler, nu erkende, at chipmanglen betyder, at de samlet set har produceret 1,4 millioner færre biler end forventet i tredje kvartal.

Helt konkret har Europas største bilproducent Volkwagen produceret 800.000 færre biler i kvartalet og 35 procent færre end i samme kvartal i fjor, mens Stellantis har produceret 600.000 færre biler.

Forventer forbedringer

Ifølge Reuters medler Stellantis finansdirektør Richard Palmer om moderate forbedringer i chip-leverancerne i oktober.

Han forventer at de positive tendenser vil fortsætte i fjerde kvartal, men slår samtidig fast, at prognoser for chipleverancerne er behæftet med stor usikkerhed.

Volkswagen forventer ligeledes at chipleverancerne bliver bedre i de kommende kvartal, men advarer dog om chipkrisen også vil volde problemer i 2022.

Den tyske bilgiggants ordinære driftsoverskud faldt 12 procent til 2,8 milliarder euro, men regnskabet var dog bedre analytikerne forventede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen