Sådan kan russiske hackere være kommet ind i danske Lifas it-systemer: Direktør Thomas Boding nægter at betale løsepenge

Overblik: Danske Lifa er én blandt flere danske virksomheder, som er blevet ramt af den russiske hackergruppe Conti, som i sidste uge lovede modstand til alle vestlige lande, der lægger sig ud med Rusland. Få detaljerne om angrebet her.

Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Conti kom ind i den danske landindspektør-virksomhed Lifa.
  • Læs hvorfor Lifas direktør ikke regner med at løsesummen var det primære mål for Conti-hackergruppen.
930
4:45 min
Den danske landinspektørvirksomhed Lifa, der arbejder med blandt andet kortlægning af dansk infrastruktur og registrering af ejendomme, blev søndag ramt af et ransomware-angreb.

Nu fortæller virksomheden i detaljer om det angreb, der søndag begyndte at lægge servere og systemer ned på stribe i selskabet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job