Norlys sælger stor del af sin fiberforretning til udenlandske investorer for otte milliarder kroner: Vil købe dansk teleselskab

Norlys sælger godt en tredjedel af sin fiberforretning til hollandske og franske investorer i en af de ‘største handler med et fibernet i Europa.’ Prisen er angiveligt godt otte milliarder kroner. Nu er Norlys tættere på sin plan om at købe et af Danmarks store teleselskaber.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Norlys sælger ud af sit fiberselskaber og lander otte milliarder kroner.
  • Læs om frasalget.
388
2 min
Norlys sælger godt en tredjedel af sin fiberforretning i en kæmpehandel, som ifølge selskabet er en af de ‘største handler med et fibernet i Europa’ nogensinde.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job